O tom, ako sa dá vrátiť k normálnemu životu sme sa porozprávali s odborníčkou. Lekárky Soni Paule z Centra liečby ochorení pohybového aparátu, kde už 5 rokov poskytujú MBST terapiu, sme sa spýtali na to, čo trápi väčšinu pacientov.
Je pravdou, že až 90 % ľudí trpí v rôznom období svojho života bolesťami kĺbov a chrbtice?
Áno, pričom najčastejšími príčinami bolesti sú artrotické zmeny na kĺboch a zmeny na medzistavcových platničkách, pričom príčiny ich vzniku sú rôznorodé. Boľavé kolená napríklad kedysi trápili staršie ročníky, ale v súčasnosti komplikujú život aj mladším. Naozaj dnes zažívame „boom“ poškodenej chrupavky aj u mladých ľudí. Zdravý kĺb funguje ako dobre naolejované ložisko a chrupavka pôsobí ako tlmič nárazov. Vážnosť ochorenia narastá nielen s vekom a s nadváhou, ale aj tým, že robíme „nefyziologické“ športy či pohyby. Každá neprirodzená záťaž akéhokoľvek kĺbu spôsobuje jeho nadmerné opotrebovanie, degeneratívne procesy alebo až traumatické stavy chrupavky. Chrupavka sa stáva drsnejšia, objavujú sa v nej trhliny až deštrukcie. Kĺbová štrbina sa pritom zúži, a tým sa zhorší aj pohyblivosť kĺbu.

MBST terapia
Princíp, na ktorom MBST terapia pracuje, bol ocenený Nobelovou cenou za rok 2017 v oblasti medicíny a fyziológie. Prekvapivé výsledky MBST terapie v liečbe kĺbov a najnovšie i v liečbe porúch medzistavcových platničiek chrbtice, sú pravidelne publikované renomovanými lekármi na celom svete a záujem o túto úspešnú neinvazívnu formu liečby neustále stúpa. Nedávno sa napríklad otvárali nové MBST kliniky v Kodani a Ríme.
Na Slovensku sa MBST terapia poskytuje v Sun Medical centre v Leviciach, kde s ňou majú už 5-ročné skúsenosti, pomocou ktorých dokážu terapiu nastaviť podľa individuálnych potrieb pacienta a dosiahnuť jej maximálnu účinnosť. Pacientom vychádzajú v ústrety poskytovaním terapie aj vo večerných hodinách a taktiež počas víkendových dní.
Pre informácie a objednanie volajte na číslo 0949 677 799 alebo napíšte na info@medtec.sk
Ako sa prejavuje artróza? Čo máme robiť, keď kĺb už bolí?
Prvým príznakom rozvinutej artrózy je ranná - štartovacia bolesť kĺbu spojená s pocitom stuhnutia svalov i úponov. Neskôr sa bolesti objavujú po dlhšej chôdzi či väčšej záťaži. Pokročilá artróza sa prejavuje bolesťou už aj počas relatívneho pokoja a najmä v noci. Z chrupavky ostávajú len malé ostrovčeky, ktoré stratili pružnosť. Poškodený kĺb reaguje zápalom, opuchom, zvýšenou bolesťou i obmedzeným pohybom v kĺbe. Keď už nepostačujú bežné liečebné metódy, prichádza na rad operačné riešenie, príp. umelá náhrada kĺbu. V mnohých prípadoch však rekonvalescencia prebieha dlhé týždne až mesiace a pacient je vyradený z bežných aktivít. Rehabilitácia je zdĺhavá a aj návrat do práce býva často problematický.
Existuje aj prijateľnejšie riešenie?
Našťastie už áno. Až donedávna u nás neexistovala žiadna terapia, ktorá by riešila aj samotnú príčinu ochorenia - úbytok chrupavky či kostnej hmoty. Klasická liečba tak bola zameraná na dočasné potlačenie bolesti a oddialenie operačného riešenia. Pokrok v medicíne sa však výrazne prejavil aj v tejto oblasti a lekári v spolupráci s poprednými vedeckými ústavmi v Nemecku a Švajčiarsku vyvinuli kauzálnu (príčinnú) terapiu, ktorou je magneticko - rezonančná metóda rastu bunkových jadie (MBST terapia). Je to úplne inovatívna terapia v tom, že bez invazívneho operačného zásahu dokáže naštartovať telu vlastné regeneračné procesy v poškodených bunkách kĺbov a kostí. Preto ju lekári oprávnene nazývajú aj medicínou budúcnosti.

Ako prebieha liečba?
Liečba prebieha v modernej liečebnej jednotke, ktorá pracuje na tom istom princípe ako MRI diagnostická metóda a ktorá cielene podľa konkrétnej diagnózy pacienta pôsobí na špecifické tkanivové bunky a spúšťa proces regenerácie chrupavky a kostí. Výsledným efektom je zreteľný rast objemu kĺbovej chrupavky (liečba artrózy) a zvýšenie hustoty kostí (liečba osteoporózy). MBST terapia je celosvetovo najúčinnejšia neinvazívna terapia na ošetrenie kĺbových a kostných ochorení a ošetrenie ochorení látkovej výmeny v oblasti kostí, pretože sa nezameriava iba na symptómy, ale aj na základné príčiny ochorenia. Napríklad vo Švajčiarsku a Nemecku sa metóda úspešne využíva a neustále zdokonaľuje na špičkových klinikách už viac ako 23 rokov s 80 percentnou úspešnosťou. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a o jej vhodnosti pre pacienta rozhodne lekár, ktorý následne terapiu nastaví podľa konkrétnej diagnózy. Terapia je účinná až do 3. stupňa artrózy, keď predpokladáme, že v kĺbe je ešte zachovaná nejaká chrupavková vrstva, ktorú dokážeme regenerovať.
Aké sú výhody tejto terapie?
Liečba je bezbolestná a nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. Nehrozí žiadne riziko infekcie, krvácania či zrastov. Výhodou je, že pacient nemusí prerušiť pracovný proces či svoje pohybové aktivity. Ustúpenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbu často nastupuje už počas terapie.