GALANTA. Týždenníky MY vydavateľstva Petit Press v spolupráci s mestom Galanta a spoločnosťou Antik Telecom pripravili stretnutie zástupcov Galanty a okolitých obcí.
Hlavnou témou bol rozvoj samosprávy na poli cestovného ruchu. Pozvanie prijal aj trnavský župan, Jozef Viskupič.
Chcú vytvoriť organizáciu cestovného ruchu
Účastníci diskutovali o spoločnom úsilí, ktoré by malo viesť k vytvoreniu oblastnej organizácie cestovného ruchu. Obce chcú vzájomne spolupracovať a spolupodieľať sa na zvyšovaní návštevnosti regiónu. Podľa primátora Galanty, Petra Pašku, ak sa podarí zorganizovať takéto združenie miest, obcí a podnikateľských subjektov, môže región výrazným spôsobom zvýšiť návštevnosť svojich podujatí, dosiahnuť rast investícií, ale aj rast príjmov z cestovného ruchu.
Kľúčom je podľa neho spolupráca na projektoch a krajských, republikových, ale aj medzinárodných výzvach. „Je možné čerpať dotácie či už z ministerstva dopravy alebo z rôznych grantov tak aj z programu medzinárodnej spolupráce Interreg. Samostatne pre obce to predstavuje problém, podobne v niektorých prípadoch aj pre Galantu. Všetci spolu však budeme mať oveľa väčšiu silu. Chceme sa tomu spoločne venovať a byť silný región,“ povedal primátor Galanty Peter Paška.
Profitovať by mal celý región
Založenie organizácie by mohlo byť realitou už na jeseň. „Vôľa starostov a starostiek galantského regiónu sa takýmto spôsobom združiť tu je. Sľubujeme si od toho nárast turistického ruchu ako nárast účastníkov podujatí v regióne,“ doplnil Peter Paška. Región má bohatú históriu, zaujímavé pamiatky a ponuku širokej škály rôznych podujatí počas celého roka.

Ďalšou oblasťou, ktorá môže napomôcť rozvoju cestovného ruchu v regióne je výrazný rozmach v budovaní cykloinfraštruktúry. „Veľa sa investuje do rozvoja cyklotrás v tomto regióne, či už je to cyklotrasa na vážskej magistrále alebo trasa, ktorá sa teraz buduje – po stopách vodných mlynov. Chceme sa napojiť aj na európsku cyklomagistrálu,“ hovorí Peter Paška.
Významným prvkov v oblasti cestovného ruchu v regióne je aj Malý Dunaj so splavmi, kempy, kúpaliská či zariadenia turistického ruchu. „Chceme to všetko podporiť a samozrejme chceme z toho profitovať,“ doplnil Paška.
Majú bohatú históriu
Spoločné ciele v oblasti cestovného ruchu môže región dosiahnuť len vzájomnou koordináciou aktivít. Galantský okres má rozlohu 641 kilometrov štvorcových a viac ako 93-tisíc obyvateľov. Región je zaujímavý rôznorodosťou, národnostnou zmiešanosťou ako aj zaujímavými pamiatkami. „Nie každý vie, že na bývalej desaťkorunáčke bol symbol z Veľkej Mače,“ opisuje primátor.
Ide o malé závesné kovové puzdro v tvare kríža na uchovávanie rôznych drobných relikvií, ktoré je jedným z najznámejších kresťanských symbolov z čias Veľkej Moravy. Okrem viac či menej známych pamiatok sa v regióne nachádza veľké množstvo cirkevných pamiatok, kostolov a malej sakrálnej architektúry. Takmer v každej z obcí sú zastúpené sochy svätcov. Najstaršie sú kostoly z čias románskej architektúry.
Dôležitý je počet prenocovaní
Oblastné organizácie cestovného ruchu majú neziskový charakter a môže ich založiť najmenej päť obcí pričom počet prenocovaných návštevníkov v ubytovacích zariadeniach na území zakladajúcich obcí musí dosiahnuť najmenej 100-tisíc prenocovaní za rok. Ak je zakladajúcich obcí menej ako päť, počet prenocovaní musí byť najmenej 250-tisíc.
„Úspech aj životaschopnosť týchto organizácií sa ráta cez prenocovaných hostí. Nateraz práve oblastná organizácia v galantskom regióne by mala tieto čísla spĺňať,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Zároveň zdôraznil, že v januári vznikla aj krajská organizácia cestovného ruchu, ktorá vie byť oblastným organizáciám nápomocná.
Diskutovalo sa aj možnosti spoločnej propagácie regiónu formou vydávania pravidelného periodika, prostredníctvom ktorého by sa promovali nielen kultúrne pamiatky, ale aj činnosť obcí.