GALANTA. Týždenníky MY vydavateľstva Petit Press v spolupráci s mestom Galanta a spoločnosťou Antik Telecom pripravili stretnutie zástupcov Galanty a okolitých obcí.
Stretnutia sa zúčastnili aj zástupcovia spoločnosti Antik Telecom, ktorá okrem svojho hlavného zamerania v oblasti internetových a televíznych služieb prichádza aj s mnohými novinkami v oblasti elektrickej mobility a smart riešení pre samosprávy.
Zdieľanie bicyklov – alternatíva dopravy, ktorú si Slováci obľúbili
Antik Telecom prednedávnom spustil najväčší bikesharing na Slovensku. Išlo o jeho prvý veľký projekt mimo jeho doterajšieho hlavného pôsobenia. Prvý bikesharing spustili v Košiciach, kde je k dispozícii 1000 bicyklov s GPS bezpečnostným systémom. Službu postupne rozširujú aj do ďalších miest na Slovensku.
Vhodný aj pre menšie mestá
Vypožičanie a vrátenie bicykla prebieha prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na Slovensku unikátny systém umožňuje bicykle požičať a vrátiť aj mimo vyhradených stanovíšť. Cieľom je, aby si cyklista našiel svoje vozidlo vo väčšine prípadoch len pár minút chôdze od svojho bydliska či pracoviska a mohol ho využiť na každodenné cesty do práce a za zábavou. Systém je vhodný aj v menších mestách.
„Náš bikesharing sa snažíme orientovať na masové použitie. Práve spúšťame službu v meste Moldava nad Bodvou a Trebišov, ktoré majú okolo 10-tisíc obyvateľov. Veľký vplyv na využitie verejných bicyklov má terén. Ak je rovinatý, percento použitia bicyklov je výrazne vyšší ako v kopcovitom teréne,“ povedal Peter Blaas zo spoločnosti Antik Telecom.
Nemusíte bicykel vrátiť na určené stanovište
Po jednoduchej registrácii v aplikácii “Verejný bicykel” sa bicykel odomkne načítaním QR kódu na riadidlách. Hoci bicykle fungujú bez stojanov, podmienkou je ho po skončení jazdy odparkovať v rámci mesta na vhodnom viditeľnom mieste, aby nezavadzal na chodníku alebo neblokoval cestu.
„Tým, že nie sú stanovištia, bicykle sa lepšie rozptýlia do priestoru. V malých mestách systém so stanovišťami nie je vhodný. Človek príde rýchlejšie do cieľa pešo, ako kým nájde stanovisko s bicyklami,“ hovorí Blaas.
Každý bicykel je vybavený bezpečnostným systémom na satelitné sledovanie polohy zariadenia. Solárny panel napája dátový modem určený pre komunikáciu s centrálou bez potreby bicykle nákladne nabíjať. Bicykel sa uzamkne mechanickým potiahnutím páčky na zámku zadného kolesa. Konštrukcia ako i zavedený systém sú uspôsobené tak, aby čo najviac odolávali vandalizmu.
Elektromobilita je budúcnosť
Antik Telecom plánuje bikesharing rozšíriť aj do ďalších slovenských miest, v ktorých spoločnosť pôsobí. Nedávno predstavili aj ďalšie inovatívne produkty v oblasti elektrickej mobility. „Máme niekoľko ďalších produktov. Disponujeme požičiavaním elektrických bicyklov, ktoré sú vhodné v kopcovitom teréne alebo na rekreačné používanie,“ hovorí.
Okrem toho Antik Telecom rozbehol pilotný projekt požičiavania kanoe na malých vodných tokoch a na stojatých vodných plochách formou automatizovaných kontajnerových požičovní.
„Máme aj elektrické skútre, ktoré spôsobujú renesanciu používania jednostopových vozidiel. Tie nie sú na Slovensku obľúbené kvôli tomu, že sú hlučné a považované za nebezpečné. Elektrina mení prístup k nim a zároveň ide o výrazne lacnejšiu formu. Motorky vieme upraviť aj pre potreby mestskej polície, ktoré stoja štvrtinu ceny osobného motorového vozidla. Týmto spôsobom by sa mohol zvýšiť počet policajtov teréne,“ opisuje Peter Blaas.

Smart senzory zistia kvalitu vody či ovzdušia
Spoločnosť Antik Telecom má v portfóliu aj rôzne typy senzorov, ktoré dokážu monitorovať kvalitu vody či ovzdušia alebo výšku hladiny vodných tokov, čím sa dá predvídať blížiaca sa povodeň. V ponuke pre samosprávy majú aj smart riešenia v oblasti verejného osvetlenia či moderných kamerových systémov.
Mnoho riešení spoločnosť ponúka v oblasti smart domácnosti. Spomenieme napríklad senzor pre bezpečnosť seniorov, ktorým si môžu v prípade potreby privolať pomoc.