NITRA. Staré divadlo Karola Spišáka na svojich doskách oživilo jednu z najznámejších gréckych bájí – dobytie Tróje. Zložitý a pôvodne pomerne drsný príbeh dokázali pretvoriť do podoby, ktorá je vhodná aj pre mladších divákov. Prostredníctvom hudobnému eposu s názvom Trója sa stanú priamymi svedkami legendárnych udalostí, o ktorých si doteraz iba čítali v knihách.
Nápad zinscenovať Tróju skrsol v hlave dramaturgičky Slávky Civáňovej približne pred štyrmi rokmi. „Mne to napadlo pri pozeraní dokumentárneho filmu o Tróji. Pamätám si presne ten obraz, ktorý ma presvedčil o tom, že chcem robiť Tróju a napísať k nej scenár. Nebol to ani trójsky kôň, ani dobytie Tróje, ale moment tej neuveriteľnej sily, ktorá na more vypustila tisíc lodí,“ zaspomínala si.

Vzťah k mytológii má aj režisér Peter Oravec, ktorý je známy najmä muzikálmi a veľkolepými inscenáciami. „Ja som grécke legendy a mytológiu miloval ako šesťročný. Videl som súboj Titanov. V ôsmich rokoch som prečítal Euripida a odvtedy som v hlave nosil, že niekedy spravím Tróju a teraz nastal ten čas,“ povedal.
Krvák vhodný aj pre deti
Najprv však museli príbeh, pôvodne určený iba dospelým, prispôsobiť tak, aby bol vhodný aj pre detské publikum. „Asi polovicu z toho, čo sa píše o Tróji, sme museli dať preč. Boli tam rôzne sexuálne veci či vážne veci pre dospelákov. Snažili sme sa to spraviť aj trošku edukatívne, pretože si myslím, že Trója a Homérov epos Iliada je základom našej európskej civilizácie a je potrebné, aby to decká vedeli,“ skonštatoval Oravec.