NITRA. Tradičné podujatie Nitra, milá Nitra, ktoré zjednocuje Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, tento rok sprevádzal pestrý program. Okrem jarmoku, koncertov a divadelných predstavení si návštevníci od 4. do 7. júla užívali aj historický festival či prehliadku pamiatok.
Štvordňové podujatie vo štvrtok otvorila konferencia v Ponitrianskom múzeu venovaná 1150. výročiu smrti Konštantína Filozofa. Sprevádzali ju aj vernisáže dvoch filatelistických výstav s cyrilo-metodskou tematikou zo zbierky Milana Šajgalíka a Nitra a sv. Cyril a Metod zo zbierky Jozefa Gála. Po nej nasledovala prezentácia novej knihy Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách – pamätihodnosti mesta. Prvý večer vyvrcholil koncertom Slovenské žalmy z Bojnej, na ktorom vystúpili Sisa Lelkes Sklovská, Otokar Klein a Dušan Jarjabek.
Vyzdvihol Cyrilo-metodské dedičstvo
V piatkové ráno prilákala Cyrilo-metodská púť na Svätoplukovo námestie tisícky ľudí. Zúčastnili si jej aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko či emeritný prezident SR Ivan Gašparovič. Slávnostnú svätú omšu celebroval ordinár Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky Mons. František Rábek. Na úvod pripomenul, že práve tento rok si pripomíname 1150. výročie smrti sv. Cyrila a zároveň výročie vymenovanie sv. Metoda za arcibiskupa pre Panóniu a Veľkú Moravu a kňazského svätenia sv. Gorazda.
Vyjadril presvedčenie, že z ich dedičstva doteraz čerpáme. „Cyrilo-metodské dedičstvo je chrbtovou kosťou nášho národa, našej vlasti, pomocou ktorej dokážeme čeliť všetkému, čím sa v živote stretneme. Obsah tohto cyrilo-metodského dedičstva, úprimná viera v Ježiša Krista, v jeho pravdu, v jeho lásku sa stalo a je akýmsi srdcom, ktoré rozohrieva náš rozum aj našu vôľu,“ povedal prítomným.
Záujemcovia mohli využiť aj jedinečnú príležitosť a navštíviť interiér Biskupského paláca, ako aj súkromné dvory a záhrady na hradnom kopci, ktoré boli kedysi súčasťou Nitrianskeho hradu.
Záver druhého dňa slávností spestrili nezabudnuteľné evergreeny v podaní retrokapely Živica Divadla Andreja Bagara. Po koncerte nasledovala veľkolepá videomappingová projekcia Veľkomoravský orloj. Divadelná show vznikla pod taktovkou dramaturgičky Slávky Civáňovej a režiséra Petra Oravca. Na fasáde pôvodnej mestskej radnice oživila najvýraznejšie osobnosti a momenty veľkomoravských dejín.
Ľudí fascinovali turnaje
Historickú atmosféru slávnostiam dodal ôsmy ročník festivalu Pribinova Nitrawa na hrade. Až 14 historických skupín zaplnilo celé podhradie. Odštartoval ho veľký sprievod kniežaťa Pribinu, po ktorom bol vyhlásený turnaj bojovníkov a lukostrelcov. Mimo dobového trhu, jedál a pitia si nadšenci dejín užili aj vystúpenia hudobných skupín Páni času a Strigôň.
Na svoje si prišli aj fanúšikovia módy, ktorých čakala obľúbená komentovaná prehliadka dobových kostýmov. Tento rok zmapovali oblečenie až do dvadsiateho storočia. Okrem turnajov najlepších bojovníkov, súťaže o najkrajšiu devu či o najukrutnejšieho bojovníka bol lákadlo aj živý šach či trh s otrokmi.
Pre najmenších bol zase pripravený Rozprávkarov stan, divadlo Dvor zázrakov, ukážky historických tancov či detská strelnica a kolbište s výcvikom detských bojovníkov.
Sprístupnili aj stredovekú bránu
V sobotu bola pre návštevníkov prichystaná výnimočná prehliadka bežne nedostupného zachovaného torza stredovekej brány v suteréne Župného domu. Jej súčasťou bola aj diskusia s odborníkmi o možnostiach záchrany brány do hradu.
Svätoplukovo námestie a pešiu zónu počas víkendu sprevádzali koncerty, výstavy, verklíky, tvorivé dielne aj divadelné hry. Cez deň sa pred publikum postavili Ľubica Šulíková a Števo Haládik, Be Well a Horehigh. Pódium večer zabral Itcho Pčelár a Rockenrolla, ktorých vystriedala kapela Hex.
Nedeľu sprevádzalo aj historické cyrilo-metodské putovanie od Dražovského románskeho kostolíka, cez pozostatky Zoborského kláštora až do archeoskanzenu na Martinskom vrchu.
Deti potešil Šaško Fjodor, starších zase Túlavé divadlo či 4 ženy na konci sveta Nového divadla. Slávnosti uzavrie koncert českej populárnej skupiny Buty, ktorá je známa aj hitmi ako František či Mám jednu ruku dlouhou.