NITRA. Archívy uchovávajú kultúrnu pamäť národa a všetkých etnických či sociálnych skupín. Sú akoby informačnou bankou, ktorá dokáže poskytnúť najväčší objem informácií nielen o minulosti, ale aj o súčasnosti.
Napriek tomu slovenské archívy svojou úrovňou za tými zahraničnými značne zaostávajú.
Aj takéto názory padali medzi účastníkmi tohtoročných Archívnych dní, ktoré sa konali v Župnom dome v Nitre. Vedeckú konferenciu už 23 rokov organizuje Spoločnosť slovenských archivárov, občianske združenie, ktoré spája všetkých archivárov na Slovensku zo všetkých typov archívov.
Rôzne podoby pomôcok

Tento ročník podujatia mal podtitul Od elenchu po e-archív, Archívne a registratúrne pomôcky včera, dnes a zajtra.
Zaoberal sa vývojom archívnych pomôcok, ktoré sú akýmsi medzistupňom medzi bádateľom a archívnym dokumentom.
„Archívy sú zdrojom obrovského množstva informácií a práve cez archívne pomôcky ich dokážeme sprístupňovať širokej verejnosti,“ vysvetlil riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš.
Najstaršie archívne pomôcky začínali vznikať už v stredoveku. Klasickú podobu však získali až v novoveku.

„Mali papierovú podobu vo formáte ako knihy alebo zošity. Najstaršími druhmi archívnych pomôcok sú rôzne evidencie, ktoré ale ešte nespĺňali kritériá, ktoré na tento druh vyhľadávacích pomôcok kladieme v súčasnosti. Najtypickejšími archívnymi pomôckami boli tzv. elenchy,“ spresnil Keresteš.
Ich súčasné podoby sú rôzne. „V našich archívoch sa používajú predovšetkým klasické, to znamená analytické archívne pomôcky, katalógy, inventáre a registre. Okrem nich existujú aj syntetické archívne pomôcky, to sú sprievodcovia po archívoch, sú to informatívny sprievodcovia po archívoch a iné,“ ozrejmil vedúci oddelenia spracúvania archívnych dokumentov Štátneho archívu v Nitre Milan Belej.