Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Skvelý úspech. Mladá tenistka z Nitry má striebro z majstrovstiev Európy

Tenisový talent zdedila po mame Andrei. Lucia Hradecká bola členkou tímu Slovenska do 12 rokov, ktoré získalo medailu na majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Lucka Hradecká s mamou a trénerkou Andreou. Lucka Hradecká s mamou a trénerkou Andreou. (Zdroj: ah)

Výborná správa pre slovenský (a nitriansky) tenis. Reprezentačný tím dievčat do 12 rokov v zložení Renáta Jamrichová (Slávia Trnava), Lucia Hradecká (TK Slávia SPU Nitra) a Vanessa Nováková (Empire Trnava) pod vedením kapitána Jána Matúša získal strieborné medaily na majstrovstvách Európy vo francúzskom Ajacciu.

Prehrali iba s Ruskom

Na finálový turnaj sa mladé Slovenky prebojovali z kvalifikácie v Rakovníku, kde vyhrali svoju skupinu. Z tohto turnaja postúpili na finále reprezentácie Česka a Slovenska.

Osem najlepších tímov z Európy súperilo vo francúzskom meste Ajaccio na Korzike. Naše dievčatá najskôr vybojovali prvé miesto v základnej skupine, keď postupne porazili Taliansko 3:0, Ukrajinu 2:1 a Bulharsko takisto 2:1. Proti Bulharsku o všetkom rozhodovala záverečná štvorhra, v ktorej Jamrichová s Hradeckou vyhrali nad párom Konstantinovová – Denčevová až v rozhodujúcom supertajbrejku v pomere 11:9.

Vo finále sa stretli víťazi oboch skupín a Rusky si hladko poradili so slovenskými dievčatami (3:0), keď nestratili ani set. Napriek jasnej finálovej prehre je druhé miesto veľkým a nečakaným úspechom mladých reprezentantiek.

Počas trinásťročnej histórie tohto turnaja je to vôbec prvý raz, čo sa Slovenky v tejto vekovej kategórii prebojovali do finále.

Podobný turnaj tímov do 12 rokov sa hral aj tomto roku vo februári v hale. Vtedy sa tím SR takisto prebojoval na záverečný turnaj, kde obsadil 7. miesto.
Silnou zbraňou slovenského tímu bola hra deblovej dvojice Jamrichová – Hradecká. Dievčatá sa výborne zohrali už na predchádzajúcich turnajoch, keď vyhrali tri podujatia v rade (Zlín, Fürstenfeld, Žilina).

Lucka je na kurte od 4 rokov

Pozíciu dvojky v slovenskom tíme mala 12-ročná Lucia Hradecká, odchovankyňa nitrianskeho tenisu. Trénersky ju vedie jej mama Andrea Hradecká (rod. Šebová).
„Samozrejme, teším sa, že Lucka sa dostala do reprezentačného výberu. Je výborné, že sa takéto podujatia konajú. Je to dobré pre jej napredovanie, že sa stretne aj s lepšími hráčkami a môže sa zlepšovať,“ hovorí spokojná mama, ktorá začínala s tenisom oveľa neskôr ako jej dcéra.

„Lucka je od 4 rokov na kurte. Keď som ja mala 12 rokov, tak som len začala chodiť na domáce turnaje. Až ako 14-ročná som vyhrala prvý medzinárodný turnaj,“ spomína Andrea.

S tenisovým zaťažením jej dcéry to nechce prehnať. „Má, čo potrebuje, ale snažím sa myslieť na zdravé dávky. V prvom rade dieťa musí samo chcieť,“ zdôrazňuje mama–trénerka.

Na reprezentačných akciách dcéru nesprevádza. „Je dobré, že tam s ňou nejdem. Nech si niečo vybojuje aj sama, resp. nech si vyskúša, aké je to pod iným trénerom. Všetko sú to cenné skúsenosti,“ pokračuje Andrea Hradecká.

Jej dcéra už na domácich turnajoch hráva o kategóriu vyššie, ale aj tam sa vie presadiť. „Lucka sa vo dvojhre ešte má čo učiť, vo štvorhre s Jamrichovou sa jej teraz darí. Teším sa, že absolvovala tento šampionát. Učí sa dorozumievať po anglicky, medzi dievčatami vznikajú medzinárodné priateľstvá. Je to len začiatok cesty, ale bude mať ďalšiu motiváciu,“ dodala mama talentovanej tenistky.