NITRA. Príchod pestrého ročného obdobia privítala Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity ( BZ SPU) v Nitre otvorením výstavy Farby a plody jesene.
Pre návštevníkov je prístupná každý deň od 9. do 17. hodiny vrátane víkendov až do 6. októbra. Jej súčasťou je aj najväčšia zbierka čili papričiek na Slovensku.
Víkend venovaný čili papričkám
Mimo klasických jabĺk, hrušiek a hrozna expozícia predstavuje aj druhy ovocia a zeleniny, ktoré sa v našej krajine bežne nepestujú. Pohľady všetkých ľudí upútajú aj tekvice rozličných veľkostí a tvarov.

„Určite najzaujímavejšia tekvice sú Pink Jambo Banana alebo Lunga Dina Poli, ktoré sú veľmi veľké a vážia aj niekoľko desiatok kíl. V kolekcii máme aj veľmi zaujímavé odrody z rodu Lagenaria, ktoré sa požívajú aj ako hudobné nástroje či nádoby na vodu,“ povedala riaditeľka BZ SPU Erika Mňahončáková
Nebudú chýbať ani semináre pre odborníkov i laikov. V prvý deň výstavy sa debatovalo na tému Praktické ovocinárstvo, v utorok 1. októbra o 10. hodine sa špecialisti zamerajú na Moderné zelenárstvo.
Tohtoročnú výstavu uzavrie výnimočné podujatie – Chilli víkend, ktoré si v dňoch 5. a 6. októbra užijú všetci milovníci pikantných chutí.
„Je to nové podujatie v Botanickej záhrade, na ktorom budú predajcovia, stánky s občerstvením, ako aj prednáška spojená s ochutnávkou čili produktov. Rovnako tu budú aj program pre deti a prídu aj sokoliari. Bude to taký mini festival venovaný čili papričkám,“ informovala zástupkyňa riaditeľky BZ SPU Michaela Hrúzová.
Nový rekord v štipľavosti

Práve pálivé papričky sa tento rok stali dominantou obľúbenej výstavy. Záujemcovia môžu v skleníkoch Botanickej záhrady uvidieť až 170 odrôd z celého sveta, samozrejme, s výnimkou Antarktídy.
„Táto kolekcia čili papričiek je určite najväčšia na Slovensku a možno aj v strednej Európe, lebo sme sa nikde nedočítali, že by niekto zozbieral toľkoto papričiek na jedno miesto,“ uviedla Mňahončáková.
Najtypickejšou krajinou, na ktorú sa expozícia zároveň najviac zameriava, je Mexiko.
„Z tadiaľto máme veľmi peknú zbierku, urobili sme aj takzvanú mexickú tržnicu. Zaujímavosťou je, že tu máme aj papričku z Fínska alebo sú tu aj papričky z Maďarska, Bulharska, Indie, Peru, Bangladéš, teda v podstate z celého sveta,“ doplnila riaditeľka.