NITRA. Dokázali by ste si vystačiť iba s malou zásobou slov? Čo ak by ste za slová museli platiť? Zvažovali by ste potom lepšie, čo poviete? Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) v Nitre začalo s prípravami inscenácie Továreň na slová. Príbeh z netradičnej krajiny, v ktorej si ľudia musia za slová priplatiť, je určený pre deti od piatich rokov. Nádhernú a nežnú rozprávku z pera francúzskej autorky Agnès de Lestrade budú môcť diváci prvýkrát vzhliadnuť 29. novembra, a to nielen v slovenčine.

Hlavnou postavou inscenácie je Phileas, ktorý toho veľa nenahovorí, aj keď by chcel. Najkrajšie slová si totiž môžu dovoliť len tí najbohatší. Phileas si slová kupuje málokedy a zvyčajne ich hľadá v uliciach mestečka či na smetisku. No aj tými by najradšej obdaroval istú osobu.
Obmedzia reč, zaútočia na zmysly
„Veľká továreň na slová je príbeh o láske, priateľstve, dospievaní a o tom, ako dospelí stavajú veľké múry a hranice, ktoré ale neprekážajú deťom v tom, aby sa mali radi, kamarátili a hrali. A veľké city a pocity nepotrebujú slová,“ myslí si režisér Ireneusz Maciejewski. Starší diváci si všimnú aj isté paralely aso súčasnou dobou. „Hra reflektuje aj to, ako sa správajú dospelí, ktorí sú tými, ktorí ohraničujú slobodu a voľnosť,“ konštatuje režisér.

Dramatizáciu jednej z najkrajších a najúprimnejších príbehov pre deti si tvorcovia vybrali na základe knižnej predlohy, ktorá ich očarila myšlienkou aj ilustráciami. Prostredníctvom divadelného spracovania chcú ukázať ešte niečo navyše.
„Máme nádej, že sa podarí v hre zobraziť to, čo nie je na ilustráciách v knihe. V nej je zobrazená fabrika zvonka, my tu chceme odhaliť jej srdce. Chceme zobraziť to, čo v sa v žiadnej knižke nájsť nedá, a to je zapôsobiť na všetky zmysly, napríklad pomocou vône, zvuku a svetla,“ vysvetľuje Maciejewski. Ako však ubezpečil, tepelné senzory divákov nechajú na pokoji, oheň využívať nebudú.