NITRA. Svoj návrat k poctivému bábkoherectvu spečatilo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre premiérou inscenácie Dlhý, Široký a Bystrozraký. No i keď známu rozprávku ponechali srdcom klasickú, jej výzor trošku zmodernizovali a ozubili. Aj vďaka tomuto prevedeniu zaujme deti už od štyroch až približne do dvanásť rokov.
Humor vo veršoch

Od začiatku sledujeme osud princa, ktorý sa zamiluje do obrazu krásnej, no zakliatej panny, ktorú väzní zlý černokňažník. Na ceste za svojou vyvolenou stretne troch podivínov – Dlhého, Širokého a Bystrozrakého. S nimi sa jeho putovanie mení na neobyčajnú cestu plnú prekvapení a čarov. Spoločne dorazia na černokňažníkov hrad, kde kvôli vyslobodeniu nádhernej princeznej musí čeliť trom skúškam. S pomocou svojich kamarátov a ich jedinečným schopnostiam a hlavne silou svojej lásky napokon oslobodí nielen princeznú, ale aj celú prekliatu krajinu.
Príbeh o troch nezvyčajných vandrovníkoch, ktorí pomáhajú hercovi pri záchrane krásnej panny, mnohým z nás čítavali rodičia či starí rodičia. Stále je však veľmi aktuálny, čo bolo dôvodom toho, že po pôvodnej predlohe siahli aj tvorcovia pod vedením režiséra Kamila Žišku. Dielo z pera Věry Provazníkovej nadväzuje na pôvodnú verziu známeho českého literáta Karla J. Erbena. Autorka doň len pridala trochu humoru a navyše celé dielo zveršovala, čím mu dodala väčší rytmus.
Rúrky a kolieska

V rámci scénografie a bábok dominuje predovšetkým pestrosť a nápaditosť. Scéna sa často mení a vynucuje si tak neustálu pozornosť detí. Zaujímavým je aj trochu netradičný svet, do ktorého je táto klasická rozprávka zasadená. Je plný ozubených kolies, vodovodných rúrok a záhadných kufrov, ukrývajúcich tajomstvá.