NITRA. Laureátmi Ceny Pavla Straussa za rok 2017 a 2018 sa stali ďalšie štyri osobnosti sveta hudby a dramatického umenia. Za trvalý prínos v oblasti kultúry a umenia v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre ocenili básnika a textára Kamila Peteraja, herečku Zuzanu Kronerovú, režiséra Juraja Jakubiska a speváka Miroslava Žbirku.
Ocenenie v podobe drevenej plastiky od umeleckého rezbára Miroslava Poláka im odovzdal syn Pavla Straussa doktor Jozef Strauss a Jozef Palitefka, zástupca vedúceho Katedry kulturológie UKF v Nitre a predseda Kulturologickej spoločnosti. Práve tá je spolu s univerzitou a Rotary Clubom Nitra Harmony organizátorom podujatia.
Za básne i texty piesní

Ako prvému cenu odovzdali básnikovi, textárovi, prekladateľovi, dramaturgovi a scenáristovi Kamilovi Peterajovi. Okrem básnickej tvorby sa venuje aj písaniu textov pre významných slovenských hudobníkov ako Pavol Hammel, Marián Varga, Meky Žbirka či Marika Gombitová. Otextoval aj piesne viacerých známych slovenských muzikálov, v DAB to bol napríklad Adam Šangala či Tisícročná včela.

Myslím si, že úspech tých muzikálov spočíva aj práve v tom, že Kamil urobil také úžasné texty piesní. Svojou troškou prispel aj k inscenácii Skok z výšky, monodráme s pesničkami. Ja ako herečka to mám potom oveľa jednoduchšie, keď môžem divákom tlmočiť skvelý text cez dobrú hudbu. A práve Kamilove texty také boli,“ zhodnotila herečka Eva Pavlíková prostredníctvom videonahrávky.
Za svoju prácu si doteraz vyslúžil už niekoľko významných ocenení, Cenu Pavla Straussa si však nesmierne váži. „Táto cena je pre mňa veľká v jednej veci, a to že je diskrétna, akoby placho išla mimo všetkých bulvárnych cirkusov, ale o to viac je v nej hĺbky a ducha človeka, od ktorého to všetko pochádza. Myslím si, že to, čo Pavol Strauss zanechal, je také veľké bohatstvo, že by sa patrilo jeho odkazom hlbšie zaoberať a hlavne ho viac poznať,“ vyjadril sa Peteraj počas príhovoru.
Diváka treba naplniť pravdou

Cenu si prišiel prevziať aj legendárny Juraj Jakubisko. Filmový režisér, scenárista, kameraman a výtvarník je známy najmä špecifickým rukopisom. Jeho filmy vďaka svojej unikátnej bizarnosti a fantázii mnohokrát rozvírili hladinu medzi odborníkmi i bežnými divákmi. Za vrchol jeho tvorby a slovenskej kinematografie vôbec sa považuje Tisícročná včela na motívy literárneho diela od Petra Jaroša. Jeho meno sa spája aj s rozprávkou Perinbaba či filmom Bathory.
„Existujú filmy, ktoré sú ako chlieb a musia sa jesť za čerstva. To sú tie politické záležitosti. Potom sú filmy ako víno. Čím viac zostarnú, tým sú lepšie a silnejšie,“ povedal Jakubisko.