NITRA. Vodič autobusu, v ktorom včera zomrelo dvanásť ľudí, zostáva v nemocnici. „Ešte stále je v opatere lekárov. Veríme však, že ho už zajtra prepustia,“ povedala Petra Helecz zo spoločnosti Arriva.

Dodala, že vodič má dlhoročné skúsenosti: „Vlani získal vyznamenanie za 2,5 milióna kilometrov za volantom autobusu bez nehody.“
Zrejme aj vodičove skúsenosti viedli k pohotovej reakcii v snahe vyhnúť sa stretu s nákladným autom. „Žiaľ, zrážke úplne zabrániť nedokázal a aj touto cestou vyjadrujeme hlbokú sústrasť a spoluúčasť rodinám a blízkym obetí,“ povedala Helecz.
Nehoda sa stala 13. novembra popoludní na pravidelnej prímestskej linke, ktorá jazdí z Nitry do Kolíňan a Jelenca. Využíva ju množstvo školákov. Z dvanástich obetí boli piati tínedžeri – študenti nitrianskych stredných škôl. Zranenia utrpelo dvadsať ľudí, z nich jeden tínedžer veľmi ťažké.
Autobus išiel po zlatomoraveckej ceste, keď mu do jazdy vošlo nákladné auto plne naložené štrkom. Podľa svedka sa nákladiak pri schádzaní z kopca „rozkýval“ a zboku „trafil“ autobus. Ten skončil v priekope, kde sa prevrátil na bok.

Na sociálnej sieti sa okamžite po nehode objavili úvahy, že aspoň časť cestujúcich mohli zachrániť bezpečnostné pásy. Podľa legislatívy však nemusia byť v mestských ani medzimestských autobusoch. Povinné sú len na diaľkových a medzinárodných linkách. Pre agentúru SITA to potvrdilo ministerstvo dopravy a Zväz autobusovej dopravy.
Prímestské autobusové spoje na objednávku samosprávnych krajov jazdia na linkách do sto kilometrov.

"V týchto autobusoch sa síce prepravujú sediaci cestujúci, ale i stojaci cestujúci, a hlavne sú tieto autobusy určené na prepravu na kratšie vzdialenosti (linky do 100 kilometrov), kde cestujúci často nastupujú a vystupujú," cituje SITA rezort dopravy.
Niektoré prímestské autobusy napriek tomu bezpečnostné pásy majú. V takom prípade je na zodpovednosti cestujúceho, aby ich použil.