NITRA. Celý uplynulý týždeň si Nitra pripomínala 30. výročie Nežnej revolúcie. Na novembrové udalosti nezabudlo ani Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Komplikované obdobie si pripomenulo otvorením výstavy s názvom NEŽNÁ.NR, ktorá detailne mapuje najmä aktivity nitrianskych divadelníkov v novembri a decembri 1989.

Ešte pred ňou ale pri príležitosti Noci divadiel pribudlo na Stene slávy vo foyer DAB ďalších 24 významných osobností, medzi nimi aj Hildy Augustovičovej, Žofie Martišovej, Františka Pergera a Mariána Slováka. Dokopy je tak na pamätnej stene už 48 osobností spätých so životom divadla.
O udalostiach sa dozvedali cez telefonáty
Po odkrytí mien nasledovalo otvorenie výstavy, ktorej súčasťou bolo aj uvedenie publikácie November ´89 v dokumentoch Štátneho archívu v Nitre.
Je verejne známe, že práve herci a divadelníci boli medzi prvými, ktorí sa pridali k demonštrujúcim študentom.

Ako pripomenula autorka výstavy Slávka Civáňová, pracovníci DAB v tomto období prežívali zložitú situáciu. Kým totiž ostatné divadlá rušili predstavenia známym heslom „Dnes večer nehráme“, prevažná časť umeleckého súboru DAB bola na zájazde v Moskve. V čase od 12. do 23. novembra hrali vo svetoznámom Divadle na Malej Bronnej dve predstavenia v réžii Jozefa Bednárika – Proso a Smútok pristane Elektre, a hru Posledná zastávka v réžii Karola Spišáka.
„O udalostiach 17. novembra sa tak dozvedali iba cez telefonáty od svojich blízkych a divadelníkov. Jeden z prvých, ktorí ich do Moskvy kontaktovali, bol aj herec Milan Kňažko. Na výstave uvádzame tiež jeho Otvorený list z októbra 1989, v ktorom sa vzdal titulu zaslúžilý umelec,“ spresnila Civáňová.