NITRA. K spomienkam na Nežnú revolúciu sa rozhodli prispieť aj archivári. V súvislosti s novembrovými udalosťami zorganizovali sériu tematických podujatí a projektov.
Štátny archív v Nitre však chcel spraviť niečo s trvácnejším charakterom. Pri príležitosti výročia oslobodenia pripravil publikáciu November ´89 v dokumentoch Štátneho archívu v Nitre, ktorá mapuje priebeh revolúcie na jednotlivých miestach kraja.
Novú publikáciu na pultoch kníhkupectiev nenájdete, je nepredajná. Záujemcovia si ju môžu osobne prevziať v Štátnom archíve v Nitre. Pokiaľ to nestihnú, respektíve sa im neujde, niekoľko kópií bude k nahliadnutiu aj v knižniciach.
Prehľad o revolúcii v jednotlivých regiónoch

Kniha je rozdelená na niekoľko častí. V úvode predstavuje zámery vzniku publikácie a štátny archív. Niekoľko strán venuje aj priblíženiu základného diania počas novembra 1989 v Československu. Ďalšie časti sa už zameriavajú na Štátny archív v Nitre a jeho pracoviská – archívy Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa a Topoľčany. V jednotlivých kapitolách sa nachádza stručný prehľad udalostí revolučného mesiaca a jeho vykreslenie prostredníctvom archívnych dokumentov.
„Každá obsahuje fotografie a text, ktorý je skĺbením stručného prehľadu udalostí v príslušnom regióne naviazaných na november a predstavenie základných archívnych fondov a ich bádateľského potenciálu, ktorý ponúkajú k novembru 1989,“ informuje zostavovateľ a jeden z autorov publikácie Milan Belej.
Fotografie, noviny i pásky Emgeton

Cieľom autorov útlej knižky nebolo poskytnúť prehľad o zachovaných prameňoch, ale predstaviť ich typologicky spolu s ich bádateľským potenciálom. Ide predovšetkým o fondy pochádzajúce z činnosti orgánov verejnej moci a politických strán.
„Sú zachované najmä fondy komunistickej strany, buď je to Okresný výbor KSS v Nitre, alebo jednotlivé stranícke organizácie napríklad pri jednotných roľníckych družstvách.“
Okrem nich využili aj fotografie, regionálnu tlač, autentické zápisnice, stanoviská, vyhlášky či archívne fondy pochádzajúce z činnosti podnikov. Dôležitým zdrojom boli takisto archívne zbierky, ale aj špecifické dokumenty ako záznamy či nahrávky.

„Vďaka divadelníkom v Nitre máme v archíve uložené DVD, na ktorom jej záznam z generálneho štrajku v Nitre 27. novembra. V archíve v Šali je zase niekoľko pások, na ktorých je zachytené rokovanie vtedajších okresných štruktúr s občianskymi iniciatívami.
Problémom je to, že v súčasnosti ich nie je jednoduché prehrať. Bolo by vhodné ich digitalizovať, pretože časom sa poškodzujú a stráca sa aj ich kvalita,“ konštatuje autor.