NITRA. Pre niektorých príliš vážna, pre niekoho príliš banálna. Nová inscenácia Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre rozdeľuje publikum na dva tábory.
Tému súčasnej drámy Banalita lásky z pera izraelskej autorky Savyon Liebrecht časť divákov považuje za náročnú.
Pre iných je „necukrovým“ spracovaním príbehu lásky inšpirovaným skutočnosťou. Hra v réžii Mariána Pecka totiž opisuje komplikovaný vzťah dvoch významných osobností histórie – filozofa a sympatizanta Hitlera Martina Heideggera a mladej židovskej študentky Hannah Arendt, neskôr významnej politickej teoretičky.
Komentovanie minulosti

„Inscenácia prináša niekoľko aktuálnych a závažných tém, od spoločenských predsudkov, privátnej témy lásky, ktorá nie je spoločnosťou akceptovaná a je neprijateľná vzhľadom na vtedajšiu nacistickú ideológiu, cez tému holokaustu, antisemitizmu až po otázky súčasnej politiky štátu Izrael a zodpovednosti človeka za svoje činy,“ povedala dramaturgička DAB Magdaléna Žiaková.
Keďže väčšina dialógov Banality lásky je vymyslených, má iba polodokumentárny charakter. Podstatu príbehu však tvorí kniha Elzbiety Ettinger o ich ľúbostnom vzťahu, ktorá po vydaní v spoločnosti spôsobila škandál, a vzájomná korešpondencia medzi Heideggerom a Arendt. Úryvky z nej znejú aj priamo na scéne.

Dej sa sústreďuje na začiatok ich vzťahu, pričom táto línia sa prelína s obrazmi, kde vystupuje už staršia, svetovo uznávaná Arendt, ktorá reflektuje svoj vzťah k Heideggerovi. Prechody medzi časovými líniami zabezpečuje aj scéna Pavla Andraška. V byte už vyzretej Arendt vytvoril „okno“ do minulosti, interiér osudnej chatky. Z pohodlia gauča tak sleduje správanie svojho mladšieho „ja“, ktoré občas aj komentuje.
Počas predstavenia sa divákovi naskytne pohľad na vzťah dvoch mysliteľov od počiatočnej zaľúbenosti cez problémy, odlúčenie až po ich spoločné stretnutie po dlhých rokoch. Badať aj vývoj postavy samotnej mladej Hannah.