roblémy nových maturít, ale aj o uplatnení výhrady svedomia. Zmluva o uplatnení výhrady svedomia je jednou zo štyroch medzinárodných dohôd, ktoré naväzujú na zmluvu medzi SR a Svätou stolicou, ktorú Mikuláš Dzurinda podpísal pred vyše dvomi rokmi vo Vatikáne. Premiér o uplatnení výhrady svedomia povedal:
„Dal som si urobiť expertízu zmluvy o výhrade svedomia. Ak by sme takúto zmluvu podpísali, museli by sme následne urobiť zmeny asi v 21 zákonoch SR. Nepáči sa mi, ak sa máme k niečomu generálne zaviazať, a potom budeme skúmať, do ktorých zákonov a aké hlboké zmeny máme urobiť. Aj na mňa dýchla určitá obava, že by sa mohol tento inštitút výhrady o svedomí zneužívať. Obávam sa, aby sme sa za svedomie neschovávali aj vtedy, ak si máme vykonať obyčajnú ľudskú povinnosť. Obávam sa zneužívania tohto inštitútu, ak nebude veľmi presne a jasne definovaný, a ak bude v rozpore s niektorými našimi vnútroštátnymi zákonmi. V istých situáciách by sme nemali nútiť človeka, aby konal proti vlastnému svedomiu, na strane druhej by to nemalo byť nejaké široké pravidlo. Napríklad, ak by si študent povedal, že je v rozpore s jeho svedomím, aby odpovedal na otázku na hodine chémie. Trošku vulgarizujem, ale chcem problém iba ilustrovať.“
Premiér vzápätí dodal, že bude dbať nielen na to, aby si Slovensko plnilo svoje záväzky, ale aj na to, aby malo dostatok času na vyšpecifikovanie ich obsahu. „Viete, že sme schválili podobnú zmluvu o duchovných službách v armáde, ktorá tiež naväzuje na zmluvu so Svätou stolicou. To je v poriadku. Máme záväzok uzavrieť aj dohodu o uplatnení výhrady svedomia, ale nemáme záväzok obsahu a nemáme záväzok o čase, dokedy ju treba uzavrieť. Budem preto navrhovať, aby sme si dopriali čas a neurobili v obsahu zmluvy chybu. Moja hranica je v zásade v tom, aby sme neprekročili súčasný právny stav. Budem brániť tomu, aby sa pod zmluvou výhrady o svedomí dramaticky menila naša vnútroštátna legislatíva.“
Premiér Dzurinda pripomenul, že na Slovensku sa nevyhneme ani riešeniu ďalších citlivých otázok ako sú homosexuálne partnerstvá alebo manželstvá, eutanázia, alebo odluka cirkvi od štátu. Podľa jeho slov je však potrebné aj v tomto smere rešpektovať názory voličov. „Môj politický postoj je – zapíšme si do volebného programu, ako chceme jednotlivé témy riešiť, nech to ľudia vedia a nech nám dajú mandát na ich riešenie. Kým nemáme mandát, ja za seba hovorím: držme súčasný právny stav.“
- mm -