NITRA. Čo vlastne v súčasnosti znamená pojem slobodný pes? Význam týchto slov prehodnocuje český umelec David Přílučík, ktorý sa prostredníctvom výstavy F0 – F5 zameriava na dejiny domestikovania najznámejšieho plemena doma i v susednom Česku – československého vlčiaka. Nielen pohľad na postupný zrod dnešnej podoby tohto plemena máte možnosť vidieť v Nitrianskej galérii do 26. januára.
Stredobodom pozornosti Československý vlčiak

Celý koncept výstavy stojí na československom vlčiakovi, ako aj bonitačných kartách, do ktorých sa zapisujú telesné a povahové rysy jedinca. A tmavé priestory Bunkra priam stelesňujú psiu noru.
Autor ju rozdelil na tri časti, ktoré sa obrazovo aj zvukovo dopĺňajú. Pri tomto projekte došlo k spolupráci ľudí z rôznych odborov, ako je kynológia a napríklad psík, ktorý je na jednom z videí, je z istej záchrannej stanice.
Podľa slov viacerých chovateľov, Československý vlčiak je pomerne problematický pes, ktorého nie je úplne jednoduché vycvičiť a ten, kto sa preň rozhodne, urobí nie bežný záväzok ako pri iných zvieratách, ale o to špeciálnejší.
Počiatky domestikácie

Na zdomácnenie zvierat sa dá pozerať mnohými spôsobmi. Zviera sa „poľudšťuje“ a osvojuje si vlastnosti a návyky, na ktoré by vo svojom prirodzenom prostredí ani len nepomyslelo. Na druhú stranu sa tak ale zviera stáva obeťou usadlosti a zároveň zradcom svojej svorky.
Zrodenie psa sa tak v historických súvislostiach začalo brať úplne inak. Počas viktoriánskej éry vo Veľkej Británii sa začali zakladať prvé chovateľské spolky, ktoré sa možno nie celkom vedomky pričinili na vytvorení nového ako psieho, tak aj ľudského druhu.