NITRA. Vtáčiu chrípku potvrdili v piatok súkromnom chove dospelej hydiny v Zbehoch. Choroba bola zistená u kury domácej.
Štátna veterinárna a potravinová správa informuje, že ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku.

Zisťujú zdroj nákazy
„Chovateľ nahlásil úhyn troch kusov hydiny z celkového počtu 22. Zvieratá sa v chove už nenachádzajú a boli zneškodnené samotným chovateľom. Následne prebehlo predbežné čistenie a dezinfekcia chovného priestoru hydiny,“ informuje veterinárna správa.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Nitra vykonáva epizootologické šetrenie, cieľom je zistiť zdroj nákazy.
Podľa predbežných šetrení sa predpokladá, že nákazu priniesli voľne žijúce vtáky, pretože kury boli chovaná v otvorenom priestore.
Prijali opatrenia
V lokalite sú nariadené opatrenia zamerané na zabránenie ďalšieho šírenia nákazy.
Ochranné pásmo má polomer tri kilometre okolo ohniska, pásmo pozorovania má polomer až desať kilometrov. Platí tu okrem iného zákaz odsunu hydiny a násadových vajec z chovov či zákaz vyvážania alebo rozhadzovania použitej podstielky a hnoja hydiny bez povolenia.

Kontaktovali sme starostu Zbehov. Informácie o tom, že je vtáčia chrípka potvrdená a o aký typ ide, ešte nemal oficiálne k dispozícii.
"Predvčerom tu bol pán zo Štátnej veterinárnej správy, informoval ma o podozrení na vtáčiu chrípku," povedal starosta Adam Žákovič. Obyvatelia dediny ho zatiaľ nekontaktujú.
Ochorieť môže aj človek
Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky na ľudí je nízke. Ochorenie sa môže prejaviť ako akútny zápal horných dýchacích ciest.
"Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým alebo uhynutým vtákom alebo hydinou, musia sledovať svoj zdravotný stav, merať si 2 x denne telesnú teplotu počas 10 dní od posledného priameho kontaktu s chorým alebo uhynutým vtákom alebo hydinou," informuje na svojej stránke úrad verejného zdravotníctva.
Odborníci upozorňujú, aby sa osoby, ktoré nájdu uhynuté vtáky, nedotýkali kadáveru. Nález treba nahlásiť kompetentným pracovníkom.
Ministerstvo vyzýva k obozretnosti
„Slovensko opätovne čelí hrozbe zavlečenej zo zahraničia do drobnochovu. Je nevyhnutné, aby chovatelia boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní a podozrivé správanie zvierat, prípadne uhynuté jedince, okamžite hlásili veterinárnej správe,“ vyjadrila sa ministerka agrorezortu Gabriela Matečná.
Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie vyskytujúce sa hlavne u kury domácej, moriek, kačiek, husí, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, ale aj u pštrosov či emu.
"Ochorenie sa môže preniesť aj na iné cicavce, hlavne ošípané. Hlavnými klinickými príznakmi je strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva, postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov, ale aj poruchy tráviaceho a nervového systému," píše sa v tlačovej správe, ktorú zaslalo ministerstvo médiám.
Preventívne opatrenia
V chovoch hydiny je mimoriadne dôležité zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva s hydinou; zabezpečiť prísne oddelenie vodnej hydiny od ostatnej; novo nakúpenú hydinu umiestniť do priestorov, ktoré boli vopred vyčistené a dezinfikované; hydinu vo voľnom výbehu kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni prilietavaniu voľne žijúcich vtákov a zamedzuje kontakt voľne žijúcich vtákov s krmivom a vodou určenou pre hydinu; bezodkladne oznamovať príslušnému orgánu veterinárnej správy akékoľvek klinické príznaky vtáčej chrípky u hydiny či zákaz chov hydiny u zamestnancov registrovaných fariem v domových hospodárstvach. U ľudí je dôležité pri nájdení uhynutých vtákov nedotýkať sa kadáveru; správne používať osobné ochranné pomôcky; dodržiavať hygienické návyky. (MIN)