NITRA. Zn.: Nová existence. Pod týmto heslom kedysi označovali inzeráty v novinách tí, ktorí počas búrlivých a povojnových časoch hľadali iné a snáď lepšie miesto.
Je to však rovnako aj názov výstavy v Nitrianskej galérii, ktorá tému vlastnej identity a vzťahov jedinca s okolím rozvíja v ešte širších súvislostiach.
Osmičkové a deviatkové roky sú pre Slovákov i Čechov osudové. Viažu sa na mnohé zlomové udalosti, ktoré ovplyvnili históriu, či už to boli roky 1938 a 1939, povojnové obdobie alebo „zlaté šesťdesiate“.

Značka „nová existence“ pre obyvateľov Československa znamenala túžbu vyrovnať sa so svojou minulosťou, ktorá stále zasahovala do ich súčasného života, a tiež ich snahu vytvoriť pre seba či rodinu inú budúcnosť.
„Vtedy ľudia odchádzali zo svojich domovov a sťahovali sa na nové miesta a hľadali ubytovanie, nábytok a hromadu každodenných vecí a väčšinou svoje inzeráty písali pod značkou Nová existence,“ priblížila kurátorka výstavy Zuzana Duchková zo susedného Česka.
Značku poznajú len na Slovensku a Česku
Typického symbolu sa chopilo sedem umelcov, ktorí spolu ale nevystavujú po prvýkrát. Súčasnou výstavou nadväzujú na dva predošlé projekty, všetky však spája podobná tematika – identita jedinca a jeho komunikácia s okolím, v ktorom sa nachádza a existuje. Tému poňali veľmi individuálne, niektorí až veľmi osobne a intímne.