NITRA. Takmer 5000 detí na Slovensku je v súčasnosti v ústavnej starostlivosti. Z nich je približne 1700 umiestnených v tzv. profesionálnych rodinách, pre ostatné sa útočiskom stali detské domovy. Tie sa po zmene zákona v januári minulého roka zmenili na Centrá pre deti a rodiny (CDR).
Čoskoro by všetky takéto deti mali okúsiť pravú atmosféru domova. Do roku 2025 majú väčšie zariadenia „internátneho typu“ zaniknúť a nahradí ich tzv. rodinný typ.
Lepšie podmienky pre život už teraz čakajú 22 klientov niekdajšieho detského domova v Nitre. Dve skupiny po 11 detí sa sťahujú do vynovených priestorov, v ktorých si budú nažívať ako v bežnej domácnosti.
Majú vlastné izby
V dvoch bytoch so samostatným vchodom majú deti k dispozícii vlastné izby, obývačku, kuchyňu a ďalšie štandardné zariadenia. Vychovávatelia sa o ne starajú ako vlastní rodičia a s ich pomocou alebo sami si robia školské úlohy, upratujú, varia či perú.
Ubytovanie vzniklo v jednom z pavilónov CDR Nitra, bývalého detského domova na Chrenovej. Na jeho mieste kedysi bola materská škola. Pred 24 rokmi sa zmenila na dojčenský ústav, neskôr na detský domov.
Prioritou je návrat do rodín

Priemerná dĺžka pobytu dieťaťa v zariadení je okolo 3,3 roka. Prioritou je vrátiť dieťa do pôvodnej rodiny.
„Centrá majú jednu veľmi dôležitú úlohu. A to nielen prijímať deti odkázané na pomoc štátu, ale robiť všetko pre to, aby sa rodina v kríze dala opäť dokopy. Toto je jedným z hlavných cieľov a už po prvom roku transformácie a implementácie sa dá povedať, že v značnej miere plní túto úlohu,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
K vráteniu detí späť do biologických rodín prispieva aj tzv. prikázaná deinštitucionalizácia.

„Je to pomoc ambulantnou a terénnou formou. V rámci ambulantnej chodia krízové rodiny s dieťaťom priamo k nám do ambulancie, v terénnom prípade chodia naši zamestnanci za nimi. Keď sa dieťa zachráni v biologickom prostredí, nemusí potom prejsť na pobytovú formu v centre,“ vysvetlila riaditeľka CDR Nitra Ľubica Dragúňová.
„Podľa preverených prípadov sme tak v prípade asi 159 detí zabránili tomu, aby o ich umiestnení rozhodoval súd a zachránili sme ich v prirodzenom rodinnom prostredí. Čo sa týka Nitry, tu je zatiaľ päť prípadov sanácie,“ informoval Štefan Šulek, námestník sekcie sociálnych vecí a rodiny na Ústredí práce.