NITRA. Originálnosť, regionálnu špecifickosť, farebnú rozmanitosť, krásu celku i zaujímavosť v detaile predstaví výstava Čaro slovenského ornamentu, ktorú pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre.
"Ornamentálna výzdoba sa v súčasnosti pod vplyvom módnych trendov znovu navracia do predmetov každodennej potreby, odevov, dokonca i tetovaní pokožky. Hoci dnes plní dekoratívnu funkciu, v minulosti bola účelová a mala magicko-kultový význam," povedala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea.
Výstava Čaro slovenského ornamentu, ktorá bude v priestoroch múzea od 6. februára do 1. marca tohto roka, sa dotýka tém slovenského ľudového ornamentu v podaní majstra Štefana L. Kostelničáka a staroslovienskej symboliky. Doplnia ju autorské fotografie Miloša Zverinu, zachytávajúce zaujímavé miesta slovensko-slovanského sveta.
Počiatky ornamentu siahajú až do neolitu. Neustále sa menil a vyvíjal až dodnes.
"Možno na ňom pozorovať cudzie vplyvy a prvky, ktoré boli prispôsobené podľa vkusu, čím dostali slovenský ráz. Zdobil steny domov, domáce náradie, zbrane, drevené predmety, keramiku, nábytok, výšivky, ľudový odev," uviedla Packová-Zahradárová. Ornamentálna výzdoba je odrazom výtvarnej tvorivosti, kultúrneho vývinu, ale aj umeleckého cítenia.