Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Stojiská kontajnerov budú monitorované

Za vyhodenie odpadu mimo kontajnera hrozí páchateľovi pokuta. Mestská polícia rieši tieto situácie ako priestupok proti verejnému poriadku.

Polopodzemné kontajnery sa zatiaľ nachádzajú len v mestskej časti Veča. Polopodzemné kontajnery sa zatiaľ nachádzajú len v mestskej časti Veča. (Zdroj: DM)

ŠAĽA. Stojiská polopodzemných kontajnerov v mestskej časti Veča budú monitorovať kamery.

Radnica už obstarala sedem kusov, v krátkom čase ich chce rozmiestniť v naj-problémovejších lokalitách.

Problémom je najmä veľkorozmerný odpad

Stojiská kontajnerov v mestskej časti Veča patria medzi najproblémovejšie v meste.

„V mnohých častiach mesta vzniká pri kontajneroch obrovský neporiadok. Občania nerešpektujú, že v meste máme zberný dvor a veľkoobjemný odpad vyhadzujú ku stojiskám. Lokality, ktoré sú pravidelne takto znečistené, sú napríklad Narcisová a Slnečná ulica a ulica Nivy,“ hovorí Dajana Hanesová z mestského úradu.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Máme síce pekné polopodzemné kontajnery, ale všetci vieme, čo je okolo nich. Stav je až pohoršujúci,“ vyjadril sa mestský poslanec Peter Szallay. Obyvatelia mesta často ku kontajnerovým stojiskám vyhadzujú chladničky, nábytok a ďalšie nevhodné predmety zo svojich domácností.

Kamery budú slúžiť na ochranu majetku i obyvateľov. „Veľkorozmerný odpad, ktorý patrí na zberný dvor, sa pri polopodzemných kontajneroch objavuje takmer každý týždeň,“ hovorí Jana Nitrayová, prednostka mestského úradu. Neporiadok obťažuje obyvateľov a znečisťuje životné prostredie.

Za desaťtisíc eur

Verejné obstarávanie na dodávateľa kamerového systému už prebehlo. „Išlo o obstaranie dodávky a montáže 7 statických kamier s príslušenstvom vrátane stožiarov na ich upevnenie, vrátane prípadných licencií, montáže a súvisiacich výdavkov na verejné priestranstvá v meste Šaľa do mestskej časti Veča, k vybudovaným stojiskám polopodzemných kontajnerov,“ píše sa v správe, ktorá informovala o výsledkoch obstarávania.

Záujem prejavili tri firmy, jedna bratislavská, dve šalianske. Rozhodujúcim kritériom bola cena. Kamery napokon dodá a namontuje spoločnosť Salamon Internet, s.r.o. Nový kamerový systém bude mesto stáť 10 587 eur.

Napojené na mestskú políciu

Kamery pri kontajneroch budú napojené na monitorovací systém mestskej polície. Za vyhodenie odpadu mimo kontajnera hrozí páchateľovi pokuta. Mestská polícia rieši tieto situácie ako priestupok proti verejnému poriadku. Doteraz sa však páchateľa zvyčajne nepodarilo vypátrať, kedže ho museli prichytiť pri čine.

„Kamery budú mať aj preventívny účinok. Ľudia budú vedieť, že sú pod kamerou a dá sa ich pokutovať,“ hovorí mestský poslanec Róbert Andráši. Jeho kolega Peter Szallay doplnil, že „napriek tomu, že budú pri kontajneroch kamery, musíme ľudí aj naďalej vzdelávať a upozorňovať, že sú odpady, ktoré patria na iné miesto a nie ku kontajnerom. Mesto má zberný dvor, kde obyvatelia Šale môžu odpad odovzdať bezplatne.“

Problémom naďalej ostávajú tzv. cezpoľní, čiže obyvatelia okolitých obcí a miest, ktorí ku kontajnerom vykladajú stavebný odpad.

Monitoring rozšíria

Kamery, ktoré sú napojené na monitorovací systém mestskej polície sledujú pracovníci chránenej dielne. V súčasnosti ich je osem.

V budúcnosti by sa mal monitorovací systém, ktorý obsluhujú zdravotne znevýhodnení pracovníci, rozšíriť. Radnica plánuje chránenú dielňu pretransformovať na sociálny podnik. Medzi nové činnosti zamestnancov bude patriť aj sledovanie naplnenosti kontajnerov.

„Cieľom je, aby bol vývoz kontajnerov efektívny a tým menej finančne náročný pre mesto. Zároveň ide aj o kontrolu nášho obchodného partnera, či sa pri vývoze odpadu správa efektívne a hospodárne,“ hovorí prednostka úradu Jana Nitrayová.
S budovaním polopodzemných kontajnerov začala radnica v roku 2018.

V rámci druhej etapy by tento typ kontajnerov mali osadiť aj v ďalších lokalitách.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020