Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky

Prvý rozsudok v kauze IRB je už známy

Kauza úverových podvodov, ktoré podľa obžaloby pripravili Investičnú a rozvojovú banku (IRB) o stovky miliónov korún, sa blíži k svojmu záveru. Prokurátor, obžalovaní aj ich obhajcovia už predniesli záverečné reči. Na rozsudok si však budeme musieť počka


ť. Obžalovaný Ján R. totiž vzniesol námietku a žiada, aby bola vec nitrianskemu krajskému súdu odňatá. Predseda senátu Stanislav Libant preto pojednávanie v stredu odročil na 6. júla. O požiadavke Jána R. by mal dovtedy rozhodnúť Najvyšší súd. Ak by mu dal za pravdu a spis nitrianskemu krajskému súdu odníme, celý proces by sa musel začať odznova.

Ján R. zostáva vo väzbe
V kauze, v ktorej sa pojednáva už takmer tri roky, je obžalovaných dvadsať osôb. Dve ďalšie boli vylúčené na samostatné konanie. Neobvyklé je, že spolu s tými, ktorí úvery čerpali a nesplatili, čelia obžalobe z podvodu aj štyria vtedajší funkcionári banky. Traja z nich - riaditeľ hlavnej pobočky, jeho námestník a úverová referentka - pôsobili v Nitre. Štvrtý šéfoval pobočke v Trenčíne.
Väčšina úverov bola poskytnutá v roku 1992. Žiadatelia vtedy deklarovali, že chcú investovať v rámci tzv. malej privatizácie. Za úver ručili nehnuteľnosťami, ktorých hodnota bola podľa obžaloby značne nadhodnotená. V kauze sa v tejto súvislosti objavili mená dvoch znalcov, jeden z nich je obžalovaný z podvodu, druhý medzitým zomrel. Súd sa zaoberá aj dvomi skutkami, ktoré sa týkajú Slovenskej sporiteľne – tá prišla kvôli úverom o niekoľko desiatok miliónov korún.
Na záverečné reči boli minulý týždeň vyčlenené tri dni. Spomínaný Ján R., kedysi známy ako chovateľ pštrosov a arabských plnokrvníkov, hovoril najdlhšie. Do zápisnice nadiktoval vyše päťdesiat strán svojich poznámok! On jediný čaká na vynesenie rozsudku vo vyšetrovacej väzbe, do ktorej bol vzatý ešte v roku 2000, keď ho polícia eskortovala z USA. Podľa zákona v nej môže zostať maximálne päť rokov - do 20. júla. Senát minulý týždeň rozhodol o jeho okamžitom prepustení. Zdôvodnil to tým, že dokazovanie už bolo ukončené. Prokurátor to však napadol, a tak aj o tejto veci rozhodne Najvyšší súd.
Voči rozsudku sa odvolal
Väzobne bola v kauze IRB stíhaná aj expriateľka Jána R. – Daniela D. z Galanty. Za mrežami prežila päť rokov – od marca 1999 do marca 2004. Zadržali ju pri návrate z USA. Za morom stále zostáva obžalovaný Zoltán P., po ktorom bolo už pred rokmi vyhlásené pátranie. Podľa obhajcu (zabezpečila mu ho matka) žije na Floride. Súdu vraj oznámil jeho presnú adresu. „Doručíme mu tam obžalobu aj predvolanie,“ uviedol predseda senátu Stanislav Libant.
Okrem Zoltána P. bol na samostatné konanie vylúčený ešte Vojtech T., ktorý bol v čase, keď sa začalo pojednávanie v kauze IRB, práceneschopný. „V jeho prípade už bol vynesený aj rozsudok. Odsúdili sme ho za pomoc k podvodu na päť rokov v prvej nápravnovýchovnej skupine,“ dodal S. Libant.
Vojtech T. bol vraj ekonomickým poradcom Jána R. pri čerpaní úveru na oravský motel Betula. Na jeho účet prišli aj peniaze z banky. „Má vysokoškolské ekonomické vzdelanie, preto mu senát neuveril, že si nevedel zrátať, že ide o podvod,“ uviedol Libant. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa voči nemu odvolal.
Exriaditeľ:
Zákon som neporušil
Hlavná časť obžaloby obsahuje šestnásť bodov, teda šestnásť skutkov. V desiatich figuruje meno vtedajšieho zástupcu riaditeľa nitrianskej pobočky IRB Milana Š., v deviatich exriaditeľa Jána M. a úverovej referentky Jany B. V obžalobe sa uvádza, že úvery poskytovali, hoci vedeli o nepravdivosti a nedostatočnosti údajov v návrhu. Všetci to popierajú, rovnako nesúhlasia ani s tvrdením, že sa na poskytnutí úverov s niekým dohodli a že za to dostali províziu.
„Z akých dôvodov by som bol takto nečestne konal, keď som sa ja osobne pričinil o to, že bola na Slovensku založená Investičná a neskôr Investičná a rozvojová banka a osobne som zorganizoval a vybudoval funkčnú a hlavnú pobočku IRB v Nitre s jedenástimi pobočkami, ktoré som z poverenia ústredia banky aj riadil? Konal som tak v presvedčení, že banka v podmienkach, keď sa rozbiehala trhová ekonomika na súkromnej báze, prispeje k rozvoju ekonomiky bývalého Západoslovenského kraja,“ uviedol vo svojej záverečnej reči Ján M., ktorý v bankovníctve odpracoval 38 rokov. „Z toho som bol sedemnásť rokov riaditeľom pobočiek a s hrdosťou môžem prehlásiť, že som patril medzi najlepších na Slovensku. Banke som nechal svoje srdce a môžem povedať, že aj svoje zdravie. Čudujem sa, že ma obžaloba postavila na čelo skupiny, ktorá úmyselne poškodzovala banku, a to bez konkrétnych dôkazov voči mojej osobe.“ Ján M. pripomenul, že on osobne robil kroky, vedúce k zamedzeniu vzniku pochybných úverov. Dodal, že z funkcie odchádzal do dôchodku na vlastnú žiadosť s čistým svedomím. „Keby mi boli bývali známe nedostatky, ktoré sú predmetom pojednávania, určite by som bol vykonal všetky zásadné opatrenia, aby sa veci usporiadali ešte pred mojím odchodom. Po celý svoj produktívny život som pracoval poctivo a zodpovedne som si plnil svoje povinnosti, nikdy som sa nedopustil porušenia zákonov,“ vyhlásil.
Chýbala technika aj skúsenosti
Spoločný obhajca exriaditeľa nitrianskej a trenčianskej pobočky IRB vo svojej záverečnej veci konštatoval, že nebol predložený žiadny dôkaz o tom, že by jeho klienti vykonali úkony, poškodzujúce banku. Žiadal ich preto spod obžaloby oslobodiť. Poukázal pritom aj na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, z ktorých vyplýva, že pôžička, respektíve úver, zabezpečené relevantným ručením, nemôžu byť predmetom trestného činu podvodu. „Je logické, že moji klienti mohli vychádzať iba z údajov, ktoré mali k dispozícii a z hľadiska subjektívnej stránky nemali dôvod pochybovať o predložených znaleckých posudkoch, ktoré v celom rozsahu svojou hodnotou ručili za poskytnutý úver.“ Realizáciu záložného práva malo uskutočňovať ústredie banky – podľa obhajcu to však až na jednu výnimku nikdy neurobilo. „Tvrdím, že za škodu, ktorá bola nesplatením úverov spôsobená, zodpovedajú tí, ktorí nerealizovali záložné právo a hrubo tak porušili svoje povinnosti.“ Obhajca označil za paradoxné, že niektorí obžalovaní - klienti banky - založené nehnuteľnosti dodnes vlastnia. Hoci úver nesplatili, banka si záložné právo nikdy neuplatnila! „Považujem za nehoráznosť za takéhoto skutkového stavu tvrdiť, že škodu spôsobil, respektíve za ňu zodpovedá bývalý riaditeľ banky.“ Obhajca ďalej poukázal, že o niektorých úveroch, ktoré sú predmetom obžaloby, rozhodlo ústredie banky: „Pýtam sa, prečo za tieto skutky nie je obžalovaný zodpovedný pracovník ústredia?“
Zamestnanci banky podľa neho konali v dobrej viere, rovnako ako niektorí z obžalovaných klientov, u ktorých bolo nesplácanie úveru spôsobené rôznymi subjektívnymi alebo objektívnymi príčinami. Obhajca v tejto súvislosti konštatoval, že situácia bola začiatkom deväťdesiatych rokov iná ako dnes. „Klientom chýbala podnikateľská minulosť, bankám zase technika i skúsenosti pracovníkov.“
Zažaloval predsedu senátu
„Všetci zamestnanci bánk jednoznačne potvrdili, že pri poskytovaní úverov na základe mnou podpísaných žiadostí sa postupovalo štandardným spôsobom,“ uviedol v záverečnej reči obžalovaný expodnikateľ Ján R., ktorý v čase svojej najväčšej slávy údajne zamestnával až 250 ľudí. Tvrdenie obžaloby, že pri čerpaní úverov uviedol banku do omylu poskytnutím nepravdivých informácií, odmieta. Hovorí, že mal pri podnikaní čestný úmysel a bol pripravený niesť následky za prípadné neúspechy. Poukázal, že banky si mohli uplatniť záložné právo k nehnuteľnostiam, ktoré boli predmetom úverových zmlúv. „Je na tomto senáte, aby si z výpovedí svedkov urobil závery, čo viedlo banky k tomu, že uplatnenie záložných práv bolo také nedôsledné, aké bolo.“ Podľa Jána R. sa ľudia v tom čase ešte len učili podnikať. Keď došlo k masovému nesplácaniu úverov, stali sa banky najväčšími „realitnými kanceláriami“, a preto sa podľa neho neponáhľali uplatňovať svoje záložné práva. „Čakali, že sa podnikateľská sféra ekonomicky vzchopí a začne sa so splácaním úverov.“
Ján R. sa ohradil aj voči tomu, že bol v obžalobe vykreslený ako „tiežpodnikateľ, ktorého jediným predmetom podnikania bolo tunelovanie bánk“. Orgány činné v trestnom konaní, ktoré preverovali jeho podnikateľskú činnosť, vraj úmyselne zamlčali, že mal poskytnuté úvery aj z iných bánk, ktoré boli včas splatené.
Ako sme už spomenuli, obžalovaný minulý týždeň požiadal, aby sa kauzou zaoberal iný súd. Vynesenie rozsudku sa tak opäť oddialilo. O (ne)odňatí veci totiž musí rozhodnúť Najvyšší súd. Ján R. už dokonca zažaloval aj predsedu senátu Stanislava Libanta, pretože podľa neho konal nezákonne. Žaloba však bola zamietnutá.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 2. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 3. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 4. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 5. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 1. FVT - malá fakulta, veľké úspechy
 2. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 3. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 4. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 5. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 6. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 7. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 8. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 9. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 10. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 27 156
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 15 450
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 13 798
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 13 470
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 939
 6. Nové číslo Historickej revue 9 148
 7. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní? 8 160
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 967
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 634
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 632
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

David Hrnčár.

Zlaté Moravce zdolali Sereď nacvičeným manévrom.

14 h
NANO rúška z nitrianskej firmy.

NANO rúška sú z unikátneho materiálu, ktorý vyvinuli v Českej republike.

14 h
Ilustračné foto.

Začiatkom roka prekračovala pozitivita vo Vrábľoch tri percentá.

15 h
ilustračné

Pacientov s novým koronavírusom je menej, na detskom oddelení už neležia. Stále je však číslo vysoké.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

NANO rúška sú z unikátneho materiálu, ktorý vyvinuli v Českej republike.

14 h

Počas uplynulého víkendu sa konalo ďalšie kolo skríningového testovania. Viaceré obce už zverejnili jeho výsledky.

18 h

Miera pozitivity je najvyššia počas tohtoročného testovania.

8. mar

Na Slovensku je 30 okresov, kde je najväčšie riziko šírenia koronavírusu.

8. mar

Už ste čítali?