Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Prvý rozsudok v kauze IRB je už známy

Kauza úverových podvodov, ktoré podľa obžaloby pripravili Investičnú a rozvojovú banku (IRB) o stovky miliónov korún, sa blíži k svojmu záveru. Prokurátor, obžalovaní aj ich obhajcovia už predniesli záverečné reči. Na rozsudok si však budeme musieť počka


ť. Obžalovaný Ján R. totiž vzniesol námietku a žiada, aby bola vec nitrianskemu krajskému súdu odňatá. Predseda senátu Stanislav Libant preto pojednávanie v stredu odročil na 6. júla. O požiadavke Jána R. by mal dovtedy rozhodnúť Najvyšší súd. Ak by mu dal za pravdu a spis nitrianskemu krajskému súdu odníme, celý proces by sa musel začať odznova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ján R. zostáva vo väzbe
V kauze, v ktorej sa pojednáva už takmer tri roky, je obžalovaných dvadsať osôb. Dve ďalšie boli vylúčené na samostatné konanie. Neobvyklé je, že spolu s tými, ktorí úvery čerpali a nesplatili, čelia obžalobe z podvodu aj štyria vtedajší funkcionári banky. Traja z nich - riaditeľ hlavnej pobočky, jeho námestník a úverová referentka - pôsobili v Nitre. Štvrtý šéfoval pobočke v Trenčíne.
Väčšina úverov bola poskytnutá v roku 1992. Žiadatelia vtedy deklarovali, že chcú investovať v rámci tzv. malej privatizácie. Za úver ručili nehnuteľnosťami, ktorých hodnota bola podľa obžaloby značne nadhodnotená. V kauze sa v tejto súvislosti objavili mená dvoch znalcov, jeden z nich je obžalovaný z podvodu, druhý medzitým zomrel. Súd sa zaoberá aj dvomi skutkami, ktoré sa týkajú Slovenskej sporiteľne – tá prišla kvôli úverom o niekoľko desiatok miliónov korún.
Na záverečné reči boli minulý týždeň vyčlenené tri dni. Spomínaný Ján R., kedysi známy ako chovateľ pštrosov a arabských plnokrvníkov, hovoril najdlhšie. Do zápisnice nadiktoval vyše päťdesiat strán svojich poznámok! On jediný čaká na vynesenie rozsudku vo vyšetrovacej väzbe, do ktorej bol vzatý ešte v roku 2000, keď ho polícia eskortovala z USA. Podľa zákona v nej môže zostať maximálne päť rokov - do 20. júla. Senát minulý týždeň rozhodol o jeho okamžitom prepustení. Zdôvodnil to tým, že dokazovanie už bolo ukončené. Prokurátor to však napadol, a tak aj o tejto veci rozhodne Najvyšší súd.
Voči rozsudku sa odvolal
Väzobne bola v kauze IRB stíhaná aj expriateľka Jána R. – Daniela D. z Galanty. Za mrežami prežila päť rokov – od marca 1999 do marca 2004. Zadržali ju pri návrate z USA. Za morom stále zostáva obžalovaný Zoltán P., po ktorom bolo už pred rokmi vyhlásené pátranie. Podľa obhajcu (zabezpečila mu ho matka) žije na Floride. Súdu vraj oznámil jeho presnú adresu. „Doručíme mu tam obžalobu aj predvolanie,“ uviedol predseda senátu Stanislav Libant.
Okrem Zoltána P. bol na samostatné konanie vylúčený ešte Vojtech T., ktorý bol v čase, keď sa začalo pojednávanie v kauze IRB, práceneschopný. „V jeho prípade už bol vynesený aj rozsudok. Odsúdili sme ho za pomoc k podvodu na päť rokov v prvej nápravnovýchovnej skupine,“ dodal S. Libant.
Vojtech T. bol vraj ekonomickým poradcom Jána R. pri čerpaní úveru na oravský motel Betula. Na jeho účet prišli aj peniaze z banky. „Má vysokoškolské ekonomické vzdelanie, preto mu senát neuveril, že si nevedel zrátať, že ide o podvod,“ uviedol Libant. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa voči nemu odvolal.
Exriaditeľ:
Zákon som neporušil
Hlavná časť obžaloby obsahuje šestnásť bodov, teda šestnásť skutkov. V desiatich figuruje meno vtedajšieho zástupcu riaditeľa nitrianskej pobočky IRB Milana Š., v deviatich exriaditeľa Jána M. a úverovej referentky Jany B. V obžalobe sa uvádza, že úvery poskytovali, hoci vedeli o nepravdivosti a nedostatočnosti údajov v návrhu. Všetci to popierajú, rovnako nesúhlasia ani s tvrdením, že sa na poskytnutí úverov s niekým dohodli a že za to dostali províziu.
„Z akých dôvodov by som bol takto nečestne konal, keď som sa ja osobne pričinil o to, že bola na Slovensku založená Investičná a neskôr Investičná a rozvojová banka a osobne som zorganizoval a vybudoval funkčnú a hlavnú pobočku IRB v Nitre s jedenástimi pobočkami, ktoré som z poverenia ústredia banky aj riadil? Konal som tak v presvedčení, že banka v podmienkach, keď sa rozbiehala trhová ekonomika na súkromnej báze, prispeje k rozvoju ekonomiky bývalého Západoslovenského kraja,“ uviedol vo svojej záverečnej reči Ján M., ktorý v bankovníctve odpracoval 38 rokov. „Z toho som bol sedemnásť rokov riaditeľom pobočiek a s hrdosťou môžem prehlásiť, že som patril medzi najlepších na Slovensku. Banke som nechal svoje srdce a môžem povedať, že aj svoje zdravie. Čudujem sa, že ma obžaloba postavila na čelo skupiny, ktorá úmyselne poškodzovala banku, a to bez konkrétnych dôkazov voči mojej osobe.“ Ján M. pripomenul, že on osobne robil kroky, vedúce k zamedzeniu vzniku pochybných úverov. Dodal, že z funkcie odchádzal do dôchodku na vlastnú žiadosť s čistým svedomím. „Keby mi boli bývali známe nedostatky, ktoré sú predmetom pojednávania, určite by som bol vykonal všetky zásadné opatrenia, aby sa veci usporiadali ešte pred mojím odchodom. Po celý svoj produktívny život som pracoval poctivo a zodpovedne som si plnil svoje povinnosti, nikdy som sa nedopustil porušenia zákonov,“ vyhlásil.
Chýbala technika aj skúsenosti
Spoločný obhajca exriaditeľa nitrianskej a trenčianskej pobočky IRB vo svojej záverečnej veci konštatoval, že nebol predložený žiadny dôkaz o tom, že by jeho klienti vykonali úkony, poškodzujúce banku. Žiadal ich preto spod obžaloby oslobodiť. Poukázal pritom aj na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, z ktorých vyplýva, že pôžička, respektíve úver, zabezpečené relevantným ručením, nemôžu byť predmetom trestného činu podvodu. „Je logické, že moji klienti mohli vychádzať iba z údajov, ktoré mali k dispozícii a z hľadiska subjektívnej stránky nemali dôvod pochybovať o predložených znaleckých posudkoch, ktoré v celom rozsahu svojou hodnotou ručili za poskytnutý úver.“ Realizáciu záložného práva malo uskutočňovať ústredie banky – podľa obhajcu to však až na jednu výnimku nikdy neurobilo. „Tvrdím, že za škodu, ktorá bola nesplatením úverov spôsobená, zodpovedajú tí, ktorí nerealizovali záložné právo a hrubo tak porušili svoje povinnosti.“ Obhajca označil za paradoxné, že niektorí obžalovaní - klienti banky - založené nehnuteľnosti dodnes vlastnia. Hoci úver nesplatili, banka si záložné právo nikdy neuplatnila! „Považujem za nehoráznosť za takéhoto skutkového stavu tvrdiť, že škodu spôsobil, respektíve za ňu zodpovedá bývalý riaditeľ banky.“ Obhajca ďalej poukázal, že o niektorých úveroch, ktoré sú predmetom obžaloby, rozhodlo ústredie banky: „Pýtam sa, prečo za tieto skutky nie je obžalovaný zodpovedný pracovník ústredia?“
Zamestnanci banky podľa neho konali v dobrej viere, rovnako ako niektorí z obžalovaných klientov, u ktorých bolo nesplácanie úveru spôsobené rôznymi subjektívnymi alebo objektívnymi príčinami. Obhajca v tejto súvislosti konštatoval, že situácia bola začiatkom deväťdesiatych rokov iná ako dnes. „Klientom chýbala podnikateľská minulosť, bankám zase technika i skúsenosti pracovníkov.“
Zažaloval predsedu senátu
„Všetci zamestnanci bánk jednoznačne potvrdili, že pri poskytovaní úverov na základe mnou podpísaných žiadostí sa postupovalo štandardným spôsobom,“ uviedol v záverečnej reči obžalovaný expodnikateľ Ján R., ktorý v čase svojej najväčšej slávy údajne zamestnával až 250 ľudí. Tvrdenie obžaloby, že pri čerpaní úverov uviedol banku do omylu poskytnutím nepravdivých informácií, odmieta. Hovorí, že mal pri podnikaní čestný úmysel a bol pripravený niesť následky za prípadné neúspechy. Poukázal, že banky si mohli uplatniť záložné právo k nehnuteľnostiam, ktoré boli predmetom úverových zmlúv. „Je na tomto senáte, aby si z výpovedí svedkov urobil závery, čo viedlo banky k tomu, že uplatnenie záložných práv bolo také nedôsledné, aké bolo.“ Podľa Jána R. sa ľudia v tom čase ešte len učili podnikať. Keď došlo k masovému nesplácaniu úverov, stali sa banky najväčšími „realitnými kanceláriami“, a preto sa podľa neho neponáhľali uplatňovať svoje záložné práva. „Čakali, že sa podnikateľská sféra ekonomicky vzchopí a začne sa so splácaním úverov.“
Ján R. sa ohradil aj voči tomu, že bol v obžalobe vykreslený ako „tiežpodnikateľ, ktorého jediným predmetom podnikania bolo tunelovanie bánk“. Orgány činné v trestnom konaní, ktoré preverovali jeho podnikateľskú činnosť, vraj úmyselne zamlčali, že mal poskytnuté úvery aj z iných bánk, ktoré boli včas splatené.
Ako sme už spomenuli, obžalovaný minulý týždeň požiadal, aby sa kauzou zaoberal iný súd. Vynesenie rozsudku sa tak opäť oddialilo. O (ne)odňatí veci totiž musí rozhodnúť Najvyšší súd. Ján R. už dokonca zažaloval aj predsedu senátu Stanislava Libanta, pretože podľa neho konal nezákonne. Žaloba však bola zamietnutá.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 1. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 4. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 8. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 862
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 115
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 206
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 731
 5. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 678
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 029
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 016

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Užitočný idiot /terminus technicus/ sa stáva nedostatkovým tovarom.
 2. Vladimír Krátky: Fico sa zrejme účelovo nechal od veľvyslancov prefackať .
 3. Jozef Sitko: Sú blogy selektované podľa politického obsahu a významu?
 4. Jozef Stasík: iCow: Aplikácia z Kene, ktorá pomáha farmárom zlepšiť produktivitu stáda a zvýšiť príjmy
 5. Peter Slamenik: Nefeť pleseň, diel číslo 1.
 6. Tupou Ceruzou: Alfasamec Sulík
 7. Barbora Suráková: Čo vidieť a zažiť v perle Maroka – Marrákeši
 8. Martin Sukupčák: Neskutočný pokrytec Fico
 1. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 653
 2. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 742
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 4 219
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 890
 5. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 3 764
 6. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 690
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 952
 8. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 805
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Víťaz tipovačky Adrián Danada (vľavo) si z desiatich cien vybral tankovací poukaz, vicemajster Jaroslav Lazor si odniesol batoh a súpravu od BU1 a dres Miroslava Stocha skončil v rukách Ladislava Lovása.

Najlepších sme ovešali peknými cenami.


8 h
Nitrianska spisovateľka Eva Hrašková

Eva Hrašková chystá pre čitateľov prekvapenie.


10 h
Futbalisti Hurbanova budú mať nového trénera.

Od februára majú v meste piva nového kouča.


1. feb
Bistro sídli v presklenej budove v zadnej časti tržnice.

Firmu vybrali vlani, rekonštrukcia presklenej budovy dodnes nezačala.


1. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muž na následky zranení zomrel.


1. feb

Aktuálny dlh letiska je 1,8 milióna eur.


16 h

Opatrenia sú tiež na ďalších súdoch. Zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku museli odviesť dvojicu obžalovaných.


(JN) 13 h

Prichádza poľská spoločnosť Orlen, v Čechách je už jednotkou.


18 h

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Užitočný idiot /terminus technicus/ sa stáva nedostatkovým tovarom.
 2. Vladimír Krátky: Fico sa zrejme účelovo nechal od veľvyslancov prefackať .
 3. Jozef Sitko: Sú blogy selektované podľa politického obsahu a významu?
 4. Jozef Stasík: iCow: Aplikácia z Kene, ktorá pomáha farmárom zlepšiť produktivitu stáda a zvýšiť príjmy
 5. Peter Slamenik: Nefeť pleseň, diel číslo 1.
 6. Tupou Ceruzou: Alfasamec Sulík
 7. Barbora Suráková: Čo vidieť a zažiť v perle Maroka – Marrákeši
 8. Martin Sukupčák: Neskutočný pokrytec Fico
 1. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 653
 2. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 742
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 4 219
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 890
 5. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 3 764
 6. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 690
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 952
 8. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 805
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu