Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Prvý rozsudok v kauze IRB je už známy

Kauza úverových podvodov, ktoré podľa obžaloby pripravili Investičnú a rozvojovú banku (IRB) o stovky miliónov korún, sa blíži k svojmu záveru. Prokurátor, obžalovaní aj ich obhajcovia už predniesli záverečné reči. Na rozsudok si však budeme musieť počka


ť. Obžalovaný Ján R. totiž vzniesol námietku a žiada, aby bola vec nitrianskemu krajskému súdu odňatá. Predseda senátu Stanislav Libant preto pojednávanie v stredu odročil na 6. júla. O požiadavke Jána R. by mal dovtedy rozhodnúť Najvyšší súd. Ak by mu dal za pravdu a spis nitrianskemu krajskému súdu odníme, celý proces by sa musel začať odznova.

Ján R. zostáva vo väzbe
V kauze, v ktorej sa pojednáva už takmer tri roky, je obžalovaných dvadsať osôb. Dve ďalšie boli vylúčené na samostatné konanie. Neobvyklé je, že spolu s tými, ktorí úvery čerpali a nesplatili, čelia obžalobe z podvodu aj štyria vtedajší funkcionári banky. Traja z nich - riaditeľ hlavnej pobočky, jeho námestník a úverová referentka - pôsobili v Nitre. Štvrtý šéfoval pobočke v Trenčíne.
Väčšina úverov bola poskytnutá v roku 1992. Žiadatelia vtedy deklarovali, že chcú investovať v rámci tzv. malej privatizácie. Za úver ručili nehnuteľnosťami, ktorých hodnota bola podľa obžaloby značne nadhodnotená. V kauze sa v tejto súvislosti objavili mená dvoch znalcov, jeden z nich je obžalovaný z podvodu, druhý medzitým zomrel. Súd sa zaoberá aj dvomi skutkami, ktoré sa týkajú Slovenskej sporiteľne – tá prišla kvôli úverom o niekoľko desiatok miliónov korún.
Na záverečné reči boli minulý týždeň vyčlenené tri dni. Spomínaný Ján R., kedysi známy ako chovateľ pštrosov a arabských plnokrvníkov, hovoril najdlhšie. Do zápisnice nadiktoval vyše päťdesiat strán svojich poznámok! On jediný čaká na vynesenie rozsudku vo vyšetrovacej väzbe, do ktorej bol vzatý ešte v roku 2000, keď ho polícia eskortovala z USA. Podľa zákona v nej môže zostať maximálne päť rokov - do 20. júla. Senát minulý týždeň rozhodol o jeho okamžitom prepustení. Zdôvodnil to tým, že dokazovanie už bolo ukončené. Prokurátor to však napadol, a tak aj o tejto veci rozhodne Najvyšší súd.
Voči rozsudku sa odvolal
Väzobne bola v kauze IRB stíhaná aj expriateľka Jána R. – Daniela D. z Galanty. Za mrežami prežila päť rokov – od marca 1999 do marca 2004. Zadržali ju pri návrate z USA. Za morom stále zostáva obžalovaný Zoltán P., po ktorom bolo už pred rokmi vyhlásené pátranie. Podľa obhajcu (zabezpečila mu ho matka) žije na Floride. Súdu vraj oznámil jeho presnú adresu. „Doručíme mu tam obžalobu aj predvolanie,“ uviedol predseda senátu Stanislav Libant.
Okrem Zoltána P. bol na samostatné konanie vylúčený ešte Vojtech T., ktorý bol v čase, keď sa začalo pojednávanie v kauze IRB, práceneschopný. „V jeho prípade už bol vynesený aj rozsudok. Odsúdili sme ho za pomoc k podvodu na päť rokov v prvej nápravnovýchovnej skupine,“ dodal S. Libant.
Vojtech T. bol vraj ekonomickým poradcom Jána R. pri čerpaní úveru na oravský motel Betula. Na jeho účet prišli aj peniaze z banky. „Má vysokoškolské ekonomické vzdelanie, preto mu senát neuveril, že si nevedel zrátať, že ide o podvod,“ uviedol Libant. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa voči nemu odvolal.
Exriaditeľ:
Zákon som neporušil
Hlavná časť obžaloby obsahuje šestnásť bodov, teda šestnásť skutkov. V desiatich figuruje meno vtedajšieho zástupcu riaditeľa nitrianskej pobočky IRB Milana Š., v deviatich exriaditeľa Jána M. a úverovej referentky Jany B. V obžalobe sa uvádza, že úvery poskytovali, hoci vedeli o nepravdivosti a nedostatočnosti údajov v návrhu. Všetci to popierajú, rovnako nesúhlasia ani s tvrdením, že sa na poskytnutí úverov s niekým dohodli a že za to dostali províziu.
„Z akých dôvodov by som bol takto nečestne konal, keď som sa ja osobne pričinil o to, že bola na Slovensku založená Investičná a neskôr Investičná a rozvojová banka a osobne som zorganizoval a vybudoval funkčnú a hlavnú pobočku IRB v Nitre s jedenástimi pobočkami, ktoré som z poverenia ústredia banky aj riadil? Konal som tak v presvedčení, že banka v podmienkach, keď sa rozbiehala trhová ekonomika na súkromnej báze, prispeje k rozvoju ekonomiky bývalého Západoslovenského kraja,“ uviedol vo svojej záverečnej reči Ján M., ktorý v bankovníctve odpracoval 38 rokov. „Z toho som bol sedemnásť rokov riaditeľom pobočiek a s hrdosťou môžem prehlásiť, že som patril medzi najlepších na Slovensku. Banke som nechal svoje srdce a môžem povedať, že aj svoje zdravie. Čudujem sa, že ma obžaloba postavila na čelo skupiny, ktorá úmyselne poškodzovala banku, a to bez konkrétnych dôkazov voči mojej osobe.“ Ján M. pripomenul, že on osobne robil kroky, vedúce k zamedzeniu vzniku pochybných úverov. Dodal, že z funkcie odchádzal do dôchodku na vlastnú žiadosť s čistým svedomím. „Keby mi boli bývali známe nedostatky, ktoré sú predmetom pojednávania, určite by som bol vykonal všetky zásadné opatrenia, aby sa veci usporiadali ešte pred mojím odchodom. Po celý svoj produktívny život som pracoval poctivo a zodpovedne som si plnil svoje povinnosti, nikdy som sa nedopustil porušenia zákonov,“ vyhlásil.
Chýbala technika aj skúsenosti
Spoločný obhajca exriaditeľa nitrianskej a trenčianskej pobočky IRB vo svojej záverečnej veci konštatoval, že nebol predložený žiadny dôkaz o tom, že by jeho klienti vykonali úkony, poškodzujúce banku. Žiadal ich preto spod obžaloby oslobodiť. Poukázal pritom aj na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, z ktorých vyplýva, že pôžička, respektíve úver, zabezpečené relevantným ručením, nemôžu byť predmetom trestného činu podvodu. „Je logické, že moji klienti mohli vychádzať iba z údajov, ktoré mali k dispozícii a z hľadiska subjektívnej stránky nemali dôvod pochybovať o predložených znaleckých posudkoch, ktoré v celom rozsahu svojou hodnotou ručili za poskytnutý úver.“ Realizáciu záložného práva malo uskutočňovať ústredie banky – podľa obhajcu to však až na jednu výnimku nikdy neurobilo. „Tvrdím, že za škodu, ktorá bola nesplatením úverov spôsobená, zodpovedajú tí, ktorí nerealizovali záložné právo a hrubo tak porušili svoje povinnosti.“ Obhajca označil za paradoxné, že niektorí obžalovaní - klienti banky - založené nehnuteľnosti dodnes vlastnia. Hoci úver nesplatili, banka si záložné právo nikdy neuplatnila! „Považujem za nehoráznosť za takéhoto skutkového stavu tvrdiť, že škodu spôsobil, respektíve za ňu zodpovedá bývalý riaditeľ banky.“ Obhajca ďalej poukázal, že o niektorých úveroch, ktoré sú predmetom obžaloby, rozhodlo ústredie banky: „Pýtam sa, prečo za tieto skutky nie je obžalovaný zodpovedný pracovník ústredia?“
Zamestnanci banky podľa neho konali v dobrej viere, rovnako ako niektorí z obžalovaných klientov, u ktorých bolo nesplácanie úveru spôsobené rôznymi subjektívnymi alebo objektívnymi príčinami. Obhajca v tejto súvislosti konštatoval, že situácia bola začiatkom deväťdesiatych rokov iná ako dnes. „Klientom chýbala podnikateľská minulosť, bankám zase technika i skúsenosti pracovníkov.“
Zažaloval predsedu senátu
„Všetci zamestnanci bánk jednoznačne potvrdili, že pri poskytovaní úverov na základe mnou podpísaných žiadostí sa postupovalo štandardným spôsobom,“ uviedol v záverečnej reči obžalovaný expodnikateľ Ján R., ktorý v čase svojej najväčšej slávy údajne zamestnával až 250 ľudí. Tvrdenie obžaloby, že pri čerpaní úverov uviedol banku do omylu poskytnutím nepravdivých informácií, odmieta. Hovorí, že mal pri podnikaní čestný úmysel a bol pripravený niesť následky za prípadné neúspechy. Poukázal, že banky si mohli uplatniť záložné právo k nehnuteľnostiam, ktoré boli predmetom úverových zmlúv. „Je na tomto senáte, aby si z výpovedí svedkov urobil závery, čo viedlo banky k tomu, že uplatnenie záložných práv bolo také nedôsledné, aké bolo.“ Podľa Jána R. sa ľudia v tom čase ešte len učili podnikať. Keď došlo k masovému nesplácaniu úverov, stali sa banky najväčšími „realitnými kanceláriami“, a preto sa podľa neho neponáhľali uplatňovať svoje záložné práva. „Čakali, že sa podnikateľská sféra ekonomicky vzchopí a začne sa so splácaním úverov.“
Ján R. sa ohradil aj voči tomu, že bol v obžalobe vykreslený ako „tiežpodnikateľ, ktorého jediným predmetom podnikania bolo tunelovanie bánk“. Orgány činné v trestnom konaní, ktoré preverovali jeho podnikateľskú činnosť, vraj úmyselne zamlčali, že mal poskytnuté úvery aj z iných bánk, ktoré boli včas splatené.
Ako sme už spomenuli, obžalovaný minulý týždeň požiadal, aby sa kauzou zaoberal iný súd. Vynesenie rozsudku sa tak opäť oddialilo. O (ne)odňatí veci totiž musí rozhodnúť Najvyšší súd. Ján R. už dokonca zažaloval aj predsedu senátu Stanislava Libanta, pretože podľa neho konal nezákonne. Žaloba však bola zamietnutá.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 256
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 577
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 663
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 948
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 15 677
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 12 952
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 242
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 505
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 380
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 554
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Štart výroby nového produktu v Zlatých Moravciach

Spoločnosť Secop s.r.o. plánuje zdvojnásobiť výrobu hermetických kompresorov v nasledujúcich 4 rokoch.

Už oficiálne: FC Nitra má nového majoritného akcionára

Karová má oddnes absolútne rozhodovacie právo.

Erika Karová je oddnes už aj na papieri šéfkou FC Nitra.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre dostane nový vzhľad

Modernizácia čaká aj vnútorné priestory všetkých troch blokov študentského domova.

Ilustračné foto

Primátor Hattas: Situácia je v Nitre veľmi kritická, chýbajú lekári

V pätnástich dedinách budú testovať len jeden deň.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Už ste čítali?