Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Obec Palárikovo sa už nie-koľko rokov prezentuje ako celoštátny vzorový projekt separovania takmer všetkých druhov druhotných surovín, v súčasnosti už smerujú ku koncepcii nulového odpadu. Začínali práve od mladých - členov Združenia pre rozvoj ekologického povedomia. Žiaci a stredoškoláci mali rozdelené ulice, po ktorých roznášali letáky, asistovali pri prvých separovaných zberoch. „Poriadkumilovnosť a šetrnosť k okoliu sa v obci traduje možno už od čias grófa Károlyho. V škole sme nemali problémy s polámanými stromčekmi či vytrhanými krík-mi,“ charakterizuje riaditeľ M. Lauro.
V areáli palárikovskej školy majú malé separačné stredisko, kde sústreďujú triedený odpad z jednotlivých tried. V každej ná-jdete kartóny na jednotlivé druhy surovín aj bioodpad. Najvážnejšie to vraj chápu prváci, ktorí sú ochotní okamžite odniesť každý obal. Starší si zvykajú pomalšie, ale keďže separovaný zber v obci funguje už piaty rok, dajú sa presvedčiť. „Kartóny na jednotlivé druhy odpadu sme dali vyrobiť za výhodnú cenu, nádoby na bioodpad sú vlastne odpadovým materiálom z výrobných a potravinárskych prevádzok. Celé zavedenie separovaného zberu v škole stálo (ak nepočítame hodiny práce a prednášok) len tritisíc korún,“ uviedla Ing. Iveta Markusková, ktorá v Palárikove riadi Integrovaný regionálny systém separovaného zberu.
V závere minulého týždňa privítali v ZŠ aktivistov Spoloč-nosti priateľov Zeme, ktorí už obec navštívili viackrát. V rámci projektu ekologického zamera-nia environmentálnej výchovy v školách zorganizovali pre žiakov multimediálne prednášky, pred-viedli biokompostovisko, počas víkendu absolvovali vychádzky do okolia. Niektoré z aktivít už v škole čiastočne robili, ale chý-bala im oficiálna forma. Navyše žiaci niektoré informácie lepšie prijímajú od mladých ľudí, ako od pedagógov. Okrem separo-vaného zberu škola dvakrát do roka organizuje „veľký“ zber papiera. Naposledy nazbierali 16ton.