NITRA. Na pohotovosť v nitrianskej nemocnici prišla v noci matka s chorým dieťaťom. Malo bolesti, ktoré nesúvisia s prechladnutím ani chrípkou. Zároveň však malo teplotu a kašľalo.

Matka nakoniec priznala, že boli v Taliansku, vrátili sa pred štrnástimi dňami.
„Volám na infekčné, kde mi lekárka oznámila, že toho rodiča v tento deň prepustili z infekčného, kde bol pre podozrenie na COVID19, vyšetrenia boli negatívne, dieťa však vyšetrené nebolo,“ napísal lekár na sociálnej sieti.
Chce takto upozorniť aj ostatných rodičov a pacientov, aby v podobných prípadoch nechodili osobne do nemocnice či ambulancie, ale aby najskôr zatelefonovali.

Zamlčala, že bola na infekčnom
V konkrétnom prípade z poslednej noci čakala matka s dieťaťom v čakárni. O Taliansku povedala, až keď sa jej lekár opakovane pýtal. Zamlčala, že bola prepustená z infekčnej kliniky. Tam nakoniec lekár poslal aj dieťa, odobrali mu vzorky.
Lekár medzitým doplnil svoje vyjadrenie na sociálnej sieti: "Môj status nebol o šírení paniky, ani o vyvolávaní hnevu voči nejakej osobe, šlo o to, aby som konkrétnym zážitkom upozornil ľudí na ohľaduplnosť a zodpovednosť v tejto situácii . Ak by sme so sestrou boli dopredu upozornení, že sa jedná o rizikového pacienta, tak si dáme ochranné pomôcky a dieťa vyšetríme tak ako káže postup, nič výnimočné by sa nestalo, nebol by žiadny FB status, jednoducho naša bežná práca v nemocničnej službe. Žiaľ nestalo sa tak."

Koronavírus u mladého zdravého človeka nie je podľa lekára väčším rizikom ako chrípka, u detí je dokonca často bezpríznakový priebeh, ale u vážnejšie chorých a starších je nebezpečný. Druhá vec je, že ak nezodpovedným správaním ohrozíme zdravotníkov a tí pôjdu do karantény (14 dní) či na PN, tak o pár dní nám nebude mať kto v ťažších situáciách pomáha," píše lekár.
Na infekčnom o dieťati predtým nevedeli
Nemocnica informuje, že na infekčnej klinike bolo k 9. marcu vyšetrených 45 pacientov, ktorí prišli so symptómami podobnými chrípke. Na výsledky vzoriek dieťaťa, ktoré prišlo v noci na pohotovosť, sa ešte čaká. Zostáva v domácej karanténe.
Tá bola nariadená aj službukonajúcemu lekárovi a sestre, a to až do "obdržania výsledkov vzorky odobratej pacientovi dnes v noci".
"Ošetrujúci lekári o tomto dieťati pri skoršej návšteve matky nemali žiadnu informáciu a práve z tohto dôvodu nemohlo byť vyšetrené a stalo sa tak až neskôr pri návšteve FN Nitra," informuje Tatiana Timková, hovorkyňa nemocnice.
V stanovisku, ktoré nám zaslala, sa píše: "Fakultná nemocnica Nitra na svojej webovej stránke dôkladne informuje, ako postupovať pri podozrení na ochorenie Covid 19. Aj napriek dôkladnej informačnej kampani nie všetci občania rešpektujú tieto pokyny a riadia sa nimi. Preto chceme opätovne vyzvať všetkých občanov, ktorí majú podozrenie, respektíve vyhľadajú lekársku pomoc, aby podávali úplné a pravdivé informácie a nevystavovali riziku ochorenia ostatných."
Lekár na pohotovosti vraj nedodržal postup
Nemocnica tvrdí, že v prípade dieťaťa neboli dodržané interné procesné postupy. Službukonajúci lekár si vraj nesplnil povinnosť "bezodkladne nahlásiť mimoriadnu udalosť vedeniu kliniky, ale uprednostnil status na sociálnej sieti".
Vedenie nemocnice nariadilo vedeniu kliniky detí a dorastu, aby dôsledne dodržiavali procesné postupy a opatrenia.
"Postup, čo sa týka starostlivosti o pacienta, bol dodržaný, o všetkom som informoval infekčnú kliniku, priestory boli vydezinfikované a boli urobené všetky potrebné hygienické opatrenia," reagoval lekár.
Nadriadeného informoval okamžite, ako prišiel ráno do práce. Pýta sa, čo by sa zmenilo, keby mu telefonoval o polnoci.
Vedenie nemocnice ubezpečilo všetkých pacientov, že disponuje dostatočným množstvom ochranných pracovných prostriedkov: "Máme dostatok masiek, ochranných okuliarov, návlekov, respirátorov a rúšok, rovnako tak aj setov na odbery."
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu