NITRA. V nitrianskych uliciach dnes bolo viac ľudí s rúškom na tvári, zopár malo aj respirátory. Bolo ich podstatne viac ako včera, no stále sa väčšina obyvateľov nechránila. Niektorí si dali na tvár aspoň šál či šatku.

„Ja by som si veľmi rád dal rúško, ale kde ho zobrať?“ povedal starší muž, ktorý sa postavil do dlhého radu pred lekárňou oproti Mlynom. Dovnútra mohli zákazníci vstupovať po jednom.
Žiadne rúška, žiadna dezinfekcia
„Nemáme žiadne rúška, respirátory na tvár. Nemáme žiadnu dezinfekciu na ruky,“ oznamoval papier na dverách lekárne oproti bývalému Tescu.
Otváracie hodiny tam skrátili do pätnástej, na obed je polhodinová prestávka na sanitáciu. Lieky vydávajú z bezpečnostných dôvodov cez pohotovostné okienko.
Obchodné centrá boli dnes na pohľad prázdnejšie, v kaviarňach sedelo okolo obeda len zopár ľudí. Plno bolo iba v drogérii a potravinách.
„Nerobím si zásoby, no jesť treba. Kupujem zeleninu, ovocie a pečivo,“ povedala mladá mamička, ktorá si so sebou zobrala aj štvorročnú dcérku. Dievčatko si odhrýzalo z napolitánky.
Uprednostnila menšie potraviny
Na nákup sa vybrala aj žena v strednom veku, ktorú sme stretli neďaleko prokuratúry. Na tvári mala rúško.

„Dodržiavam bezpečnostné opatrenia v zamestnaní, takže ho nosím aj v civilnom živote. Lepšie je chorobe prechádzať ako ju liečiť. Človek musí myslieť na svoje zdravie,“ konštatovala.
Prezradila, že robí pre veľké zahraničnú firmu, kde deň predtým merala zamestnancom teplotu. Nakupovať sa vybrala do menších potravín, veľkým centrám sa teraz vyhýba.
Aj ju prekvapilo, že sa ešte málo ľudí chráni rúškami. Uvedomuje si, že mnohí ich nemajú.
„Včera ukazovali, ako si ich človek môže spraviť z obyčajnej utierky. Preložiť ju, dve gumičky a vybavené. Alebo stačí papierová vreckovka – ukazovali to. Kto chce a záleží mu na vlastnom zdraví, tak sa chrániť bude,“ poznamenala.
Rúška na tvárach mali aj dvaja pracovníci pošty, ktorých sme stretli pri tržnici. „Povinne ich musíme nosiť,“ zhodli sa Beáta a Maťo, ktorý sa práve zaúčal od kolegyne.
V klientskom centre sa chránili
Na okresnom úrade bolo v piatok pred obedom relatívne dosť klientov. V klientskom centre ich vybavovali pracovníčky v rukaviciach, viaceré mali na tvári rúško.
„Chodia sem aj tí, čo si chceli dať overiť podpis na mestskom úrade, no tam sa už nedostanú,“ poznamenala pracovníčka okresného úradu.
Radnica je až do odvolania zatvorená, vrátane podateľne, pokladne a klientskeho centra. „Zamestnanci však budú v práci, zastihnete ich na telefónnych kontaktoch a mailoch ako v bežné pracovné dni,“ povedal hovorca Tomáš Holúbek.
Do priestorov mestského úradu pustia klientov len kvôli zákonným dôvodom, „a aj to len po telefonickej konzultácii“. Tlačivá môžu odovzdávať do špeciálne zriadenej schránky.
Likvidoval vírusy a baktérie v autách
Pred budovou mestskej polície sme dnes zastihli známu tvár – bývalého člena kapely Desmod. Do služobných áut išiel s malým prístrojom – ozonizátorom.
„Nechá sa pôsobiť nejakých pätnásť minút a zlikviduje všetky baktérie, vírusy a roztoče,“ vysvetlil Richard z mobilnej autoumyvárky. Záujem o takúto službu v poslednom čase stúpol práve v súvislosti s koronavírusom.
Pre hrozbu nákazy odporúča mestská polícia využiť prítomnosť hliadok v teréne, prípadne telefonát namiesto osobnej návštevy. Vo vestibule je na stene bezdotykový dávkovač na dezinfekciu rúk, mestskí policajti vyfasovali dezinfekčné spreje a rúška.
„Máme ich tak akurát, snažíme sa to priebežne dopĺňať,“ povedal zástupca náčelníka Pavel Sabo.
Rómovia sa vraj nového vírusu neboja
Hliadky mestskej polície začali v strede týždňa monitorovať miesta, kde sa zhlukovalo množstvo ľudí.
„Ešte v stredu napríklad dohovárali skupinkám žiakov na rôznych miestach mesta. Mnohí z nich si správy z médií preonačili tak, že na koronavírus zomierajú len starí a mladí ho nemôžu dostať,“ spomenul Sabo.
Dodal, že v parku natrafili na veľkú skupinu mamičiek: „Povedali, že veľmi dobre vedia o hrozbe koronavírusu, ale doma sa nudia a nevedia, čo majú s deťmi robiť.“
Hliadky dohovárali tiež ľuďom z rómskej komunity, ktorých upozornili na nevhodnosť zhromažďovať sa.
„V jednej zo skupín dostali iracionálnu odpoveď, že Rómovia sa nového koronavírusu Covid-19 neboja, pretože údajne oni ním infikovaní byť nemôžu. Absurdnosť tohto presvedčenia im mestskí policajti vysvetlili.“
My sme v piatok v uliciach videli aj niekoľko rómskych žien s rúškami na tvárach.
Ignorantov nahláste na čísle 159
Mestská polícia monitoruje situáciu v Nitre aj pomocou kamier, ktorých je aktuálne 66. Dohliada napríklad, či sú zavreté zábavné podniky a bary.
„Ak máte informácie o tom, že niektoré prevádzky ignorujú preventívne opatrenia, alebo vidíte, že deti a mládež sa združujú na verejnom priestranstve, prípadne viete o niekom, kto sa vrátil zo zahraničia a ignoruje nariadenie o 14-dňovej karanténe, volajte ihneď na bezplatné číslo mestskej polície 159,“ vyzýva mestská polícia na svojom webe.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu