NITRA. Pešia zóna je vyľudnená, viac ľudí bolo minulý týždeň na Borine či na Zobore, pri liečebnom ústave. Do prírody ich vylákalo teplé počasie. Niektorí prišli bez rúšok, niekto dal v piatok podnet aj na mestskú políciu. V sobotu všetko vyriešilo ochladenie.

Odborníci radia – treba ísť aj na čerstvý vzduch, no stráňte sa kontaktu s inými ľuďmi. Pri pokladni v obchode sa tomu veľmi vyhnúť nedá. Takmer všetci však už nosia rúška a pribúdajú ľudia s rukavicami.
Sú aj výnimky, ako je prípad zo soboty. „Dostali sme hlásenie, že sa pred Sandokanom zgrupuje skupinka asi siedmich ľudí, ktorí išli bez rúšok aj do potravín. Museli sme zasiahnuť,“ povedal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.
„Ulice sú prázdne a keď niekoho stretnem, má rúško. Celá situácia na mňa pôsobí depresívne,“ zdôverila sa Ľudka, ktorú sme stretli pred tržnicou.

Pracuje z domu, občas ide do obchodu, drogérie a lekárne. Zastavila sa aj na kávu v Šmaku na pešej zóne. „Samozrejme, zobrala som si ju so sebou, veď sedieť sa vo vnútri nedá,“ poznamenala.
V bistre Šmak sme sa zastavili aj my. Občerstvenie tam vydávajú „cez okienko“, vytvorili ho na mieste dverí, pred ktorými je postavený stôl – slúži ako pult.
„Prispôsobili sme sa situácii. Najviac ľudí príde okolo obeda. Zatiaľ máme otvorené od 10. do 16. hodiny. No situácia sa mení každý deň, uvidíme, koľko ľudí bude chodiť,“ povedal majiteľ Maroš Stražanec.
„Sme taká prvá pomoc pre tých, ktorí musia byť v meste. Cez pult im vydáme jedlo aj nápoje v jednorazových obaloch, pohároch, boxoch. Roznáškovú službu nemáme,“ dodal Stražanec.

Zamestnankyňa bistra cestuje do práce autobusom z neďalekej dediny. „Dnes ráno sme v ňom boli dvaja. Predtým býval tento autobus plný,“ povedala.
Rúško dostala od svokra. Stražanec mal doma zopár jednorazových, no tie sa už minuli. „Babky šijú látkové, tak budeme nosiť tie a budeme ich prať.“
Látkové rúška šijú dobrovoľníci aj obchodníci. V Nitre sme minulý týždeň natrafili na dve miesta, kde ich zároveň aj predávali cez dvere. Nechceli však medializáciu. V jednej prevádzke pýtali desať eur za kus, v druhej dve eurá.

„Chodil som hore- dole, aj po lekárňach, ale rúška nikde nemali. Náhodou som natrafil na túto predajňu,“ povedal nám Dušan z Nitry, ktorý kúpil dve látkové rúška pre svojich rodičov. On sám mal na tvári rúško, ktoré mu ušila sestra.
Súčasná situácia pripomína mnohým scifi či katastrofické filmy. Teraz ich žijeme. A má byť ešte horšie. „Ticho pred búrkou,“ komentoval to nitriansky lekár Peter Visolajský.