Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
NITRA. Nitrianska galéria síce bola kvôli koronavírusu nútená zavrieť svoje brány, na svojich návštevníkov ale nezabúda. Traja kurátori, ktorí sú podobne ako zvyšok národa v domácom väzení, sa rozhodli, že ľuďom pomôžu prekonať obdobie nútenej izolácie prostredníctvom cyklu videí s názvom Bezgaleristi.

Trojica v zložení Ľudmila Kasaj Poláčková, Adrián Kobetič a Omar Mirza sa s milovníkmi umenia každý týždeň podelí s tipmi, čo by mali čítať alebo pozerať a poodhalia aj poklady galerijných depozitárov.
Umenie aj v čase krízy
„V pondelok prinesie Adrián tipy z umenovednej literatúry a poradí, kde na internete nájdete zaujímavé umenie. V stredu sa Ľudmila pokúsi dospelým aj deťom jednoducho vysvetliť niektoré pojmy zo sveta vizuálneho umenia. Omar každý piatok vyberie a svojským štýlom okomentuje dielo týždňa zo zbierky Nitrianskej galérie,“ uviedol tím Nitrianskej galérie.
„Tento projekt sme sa rozhodli pripraviť v časoch, keď sa my, rovnako ako vy, nedobrovoľne ocitli zavretí doma v izolácii, a to najmä bez našej milovanej galérie,“ povedal Adrián Kobetič na úvod prvého videa.

V prvej časti série sa zameral na literatúru, po ktorej by mal siahnuť každý, kto sa zaujíma o dejiny umenia a ich štúdium. „Absolútnym základom je kniha Ernsta Hansa Gombricha Príbeh umenia. Tento pôvodom rakúsky historik umenia napísal túto knihu ako akúsi učebnicu či prehľad umenia od najstaršieho obdobia, teda praveku až po polovicu 20. storočia.“
Ako ďalšie tituly spomenul aj ďalšie Gombrichovo dielo Umenie a ilúzie, ako aj kolektívne dielo Umenie na Slovensku – Stručné dejiny obrazov. Pre tých, ktorých zaujímajú otázky krásy ako takej, odporučil Dejiny estetiky od osvietenstva po postmodernu od Norberta Schneidera. Pre náročnejších čitateľov si pripravil titul Dielo a štýl, za ktorým stojí americký historik umenia Meyer Shapiro.

Okrem toho pripojil aj tip na stránku, cez ktorú môžete pozorovať diela v jednom z najväčších svetových múzeí priamo z vašej pohovky. Videá z cyklu Bezgaleristi nájdete na Facebook stránke Nitrianskej galérie.
Program pre deti doma
Okrem videí zostáva galéria s návštevníkmi v kontakte aj vďaka vzdelávaciemu projektu Galéria u vás doma. Prostredníctvom neho deti pravidelne zabáva tvorivými aktivitami.
„Momentálna situácia síce nedovoľuje, aby deti prišli tvoriť do galérie, avšak my nechceme, aby s tvorbou prestali. Tvorivé aktivity vám preto posielame domov prostredníctvom facebooku a webu v rámci projektu Galéria u Vás doma. Môžete si tak skrátiť dlhé dni strávené doma,“ spresnila galéria.
Prvé diela už Nitrianska galéria zverejnila na svojom Facebooku.