Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
NITRA. Pestrý online program Divadla Andreja Bagara v Nitre rozšíri ďalší zaujímavý formát. Okrem čítaných rozprávok, záznamov inscenácií, divadelných kvízov či Krátkeho slovníka divadelného jazyka pribudne aj projekt Divadelná hiSTORY. Prostredníctvom neho chce DAB divákom priblížiť históriu slovenského, a to predovšetkým nitrianskeho divadla.
Zamerajú sa aj na známe osobnosti

Relácia, ktorú bude pripravovať divadelný historik Karol Mišovic a herec DAB Jakub Rybárik, štartuje začiatkom mája. „V rámci programu Divadelná hiSTORY sa chceme zamerať na témy, ktoré sú menej známe, no pre verejnosť sú zaujímavé a sú nejako prepojené s osobnosťami, známymi inscenáciami, alebo históriou DAB,“ informovala projektová manažérka DAB Slávka Civáňová.
Tvorcovia sa zamerajú aj na významnú divadelnú osobnosť Andreja Bagara i to, prečo divadlo nesie meno práve tohto slávneho režiséra, pedagóga.
„Objavia sa tam aj menej známe témy, ako je napríklad Frontové divadlo alebo Slovenské ľudové divadlo, ktoré koncom vojny pôsobilo v Nitre. Venujeme sa aj osobnostiam, ako bol Pavol Haspra, Jozef Bednárik, alebo historickým skutočnostiam, ktoré sa dotkli aj nitrianskeho divadla,“ doplnila Civáňová.
Divadelný slang

Istú formu osvety v rámci divadelného prostredia divákom ponúka aj Krátky slovník divadelného jazyka. Stručné, no poučné videá spolu pripravujú divadelný kritik Miro Zwiefelhofer a Jakub Rybárik. Približujú v nich pojmy, ktoré sú v divadelnom slangu bežné, no verejnosti až také známe nie sú.
"Cieľom videí je vysvetliť podstatu týchto pojmov a ich význam. Verím, že aj takýmto spôsobom sa priblížme k nášmu divákovi, ktorý sa cez tieto pojmy dostane hlbšie do toho divadelného sveta. Zatiaľ sme predstavili slová baletizol, dramaturg, divadelný boďák, ale pripravujú sa aj pojmy ako je foršňa, derniéra, premiéra, portál, točňa, povrazisko, divadelný komín a ďalšie,“ komentovala Civáňová.

Niečo nielen pre študentov
Nenútené vzdelávanie je hlavnou črtou aj ďalšieho projektu – divadlosrd.com. DAB na svojom webe i podstránke projektu zverejnilo už niekoľko bulletinov, ktoré môžu pri štúdiu využiť študenti, ale aj pedagógovia, či milovníci divadla.
„Volili sme tituly našich inscenácií, ktoré sú súčasťou povinného čítania. Ide o mimoriadne kvalitné a zaujímavo spracované dramaturgické texty, s informáciami, ktoré nie sú bežne dostupné. Ponúkame bulletiny z inscenácií Williama Shakespeara, slovenskej i svetovej klasiky, modernej drámy a tiež z hier venovaných významný osobnostiam, či z muzikálov uvedených DAB,“ vymenovala Civáňová.