NITRA. V mestskom parku, v susedstve vysúvacieho stĺpika, pribudol minisemafor. Keď pôjde stĺpik hore, začne svietiť červená, keď bude v zemi, bude zelená.
Mesto to nič nestálo, semafor inštalovala spoločnosť Lemus. Informoval nás o tom Ľubomír Muzika, vedúci správy mestských služieb.
Stĺpik sa zo zeme vysúva o 10. hodine. Ovládače majú podľa mesta len záchranné služby, vláčik, mesto a firma, ktorá zabezpečuje údržbu.
Zariadenie má zabrániť vodičom jazdiť do parku, inštalovali ho v lete 2018. Po niekoľkých dňoch sa stala nehoda.
Na radnici informovali, že stĺpik bol spustený po tom, ako do parku vošiel turistický vláčik. Zo zeme sa zdvíhal práve vo chvíli, keď nad ním prechádzalo Audi A8. Po náraze zostalo nepojazdné.
Po kolízii sa objavili úvahy, že sa situácia môže zopakovať. „Stĺpik má pred sebou a za sebou bezpečnostné slučky – senzory, ktoré zabraňujú tomu, aby sa zdvihol, keď je nad ním akákoľvek kovová vec. V prípade, že sa práve zdvíha a bezpečnostná slučka zistí prerušenie, tak hneď zastane a ide na spätný chod,“ reagoval vtedy Muzika.
Ak auto „preletí“, systém nestihne zareagovať. Semafor by mohol v takýchto prípadoch pomôcť. Mnohí vodiči zákaz vjazdu do parku ignorujú, obchádzajú aj stĺpik.