NITRA. V priebehu koronakrízy sa ľudia museli vzdať svojho bežného života. Nútená izolácia a obmedzenia na každého človeka pôsobia inak. O tom, aký vplyv môžu mať na psychiku, sme sa porozprávali s nitrianskou psychologičkou Martou Zaťkovou.
Ľudia sú nútení ostať v izolácii. Ako to na nich vplýva?
My, ľudia, sme tvory sociálne a spoločenské. Aktuálna sociálna izolácia je niečo neznáme, neprirodzené. Niečo, s čím nemáme skúsenosť. Na druhej strane je táto situácia pre nás plne ochranná. Má nám pomôcť zvládnuť COVID-19 a prežiť s čo najmenšími stratami na životoch. Akékoľvek ďalšie polemiky o tom, že má sociálna izolácia negatívny vplyv na psychiku (čo nepopieram), sú z pohľadu toho, čo získavame (menší počet umretých zo strany našich rodičov a starých rodičov), irelevantné.
Mnohí sú v domácej karanténe. Vo väčšine prípadov to znamená tráviť oveľa viac času s rodinnými príslušníkmi, než sú zvyknutí...

Naše domovy neboli konštruované na domáce pracoviská, školy a priestory, kde sa vytvorí vnútorný mikrosvet, kde potrebujeme žiť, byť, pracovať, učiť sa... Preto je prirodzené, že budú vznikať, ak už samozrejme nevznikli, konflikty medzi tými, ktorí spolu žijú najtesnejšie.