NITRA. Bezpečnosť pri skúšaní novej inscenácie hercom Divadla Andreja Bagara v Nitre zaistí dvadsať ochranných štítov na tvár. Divadlu ich darovala Katedra informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Riaditeľovi DAB Jaroslavovi Dóczymu ich prišiel odovzdať doc. Štefan Koprda, zamestnanec katedry a vedúci projektu INNO3D, v rámci ktorého boli štíty vyrobené. Divadlo zase univerzite venovalo rúška, ušité v jeho dielňach.
Najprv skúšali cez videokonferencie

V ochranných štítoch budú divadelníci skúšať pripravovanú inscenáciu Láska slečny Elliotovej. Divadelnej adaptácie posledného románu Jane Austenovej, ktorý vyšiel až po jej smrti v roku 1818, sa ujal režisér Ľubomír Vajdička. Ide o prvú divadelnú adaptáciu menej známeho autorkinho diela na Slovensku.
Hlavnou hrdinkou príbehu je 27-ročná Anne Elliotová, ktorá začína byť chápaná ako stará dievka, kvôli čomu sa dostáva na okraj spoločnosti. Mnohými je považovaná za jednu z najvyspelejších hrdiniek z Austenovej románov.
Premiéra hry bola plánovaná na 24. apríla, v súvislosti s koronakrízou to však nebolo možné.
Ako ubezpečil riaditeľ DAB, tvorivý tím ale pracoval aj napriek tomu. Čítacie skúšky aj ideový rozbor diela sa uskutočnili cez videokonferencie.
„Najskôr sme si to nevedeli celkom predstaviť, ale fungovalo to veľmi dobre. Cez videohovory sme si odkryli vzťahy postáv a spravili aj analýzu diela,“ vysvetlil umelecký šéf DAB Juraj Ďuriš.
S rúškami je práca pre hercov takmer nemožná

Cvičenie inscenácie však vyžaduje osobné stretnutia, pri ktorých hercom pomôžu práve ochranné štíty.
„Pri použití rúšok na skúškach herci nemôžu dobre artikulovať a pracovať s hlasom. Nie je možné vyjadriť emócie, používať mimiku a ani správne dýchať. Preto nám ochranné štíty veľmi pomôžu. Verím, že začiatkom septembra sa nám podarí premiéru inscenácie Láska slečny Elliotovej úspešne uviesť,“ dodal Ďuriš.
Ochranné štíty vznikli vďaka projektu INNO3D. Jeho zámerom je zavádzanie nových technológií ako je 3D tlač do vysokoškolského prostredia. „Študenti môžu technológiu 3D tlače priamo aplikovať na hodinách Inteligentných monitorovacích a riadiacich systémov, Kybernetických systémov a v predmete Vybrané kapitoly z hardvéru a softvéru,“ doplnil Štefan Koprda.
Autor: TS