NITRA. Pacifická hrebeňovka patrí k najznámejším turistickým trasám na svete. Na 4280 kilometrov dlhú trasu vedúcu pozdĺž západného pobrežia od Kanady až do Mexika sa ročne vydá v priemere 3000 ľudí. Z nich však cestu, ktorá v najvyšších polohách dosahuje 4000 m.n.m., zvládne približne 180.
Prvým Slovákom, ktorý ju pokoril, bol Miloslav Daníšek. Na 174 dní dlhú cestu sa vydal spolu s Pavlom Sabelom, človekom, ktorý sa mu ozval cez inzerát. Spoločnými silami sa zaslúžili o prvý česko-slovenský prechod tejto náročnej trasy. O svojich zážitkoch a skúsenostiach chodí rozprávať na rôzne cestovateľské podujatia, akým je napríklad aj festival Vysoké hory Nitra.
Prečo ste sa vôbec vydali na viac ako 4-tisíc kilometrovú cestu z Mexika do Kanady? Kde sa zrodila táto myšlienka?

Bol to dlhý proces. Veľmi som chcel ísť do Ameriky, odmala ma fascinoval svet westernov a jej kultúra. Keď som bol trochu starší, zrazu ma prepadla túžba ísť na dlh-ší čas „čundrovať“ a okúsiť akoby život bezdomovca. Ako dieťa som si to však nemohol dovoliť, pretože som mal veľký problém s alergiami, ktorý v podstate pretrval dodnes. Detstvo som vyslovene prekýchal a presmrkal. Keď som bol starší, na internete som si hľadal diaľkové trasy v Európe, z ktorých je najznámejšia Santiago de Camino, no až tak ma to neoslovilo. No prehliadač mi potom vyhodil príbuzné odkazy a medzi nimi bola Pacifická hrebeňovka. Bolo to ako blesk z jasného neba – Amerika, príroda a všetko sa to spojilo.
Čo vás počas cesty prekvapilo?
V dobrom nás prekvapili Američania na západnom pobreží. Sú to fantastickí ľudia, hrozne srdeční, zvedaví, neváhali sa podeliť a často nás pozvali k sebe prenocovať, uvarili nám večeru. To bolo pre nás veľkým prekvapením. A potom to bola krajina. Pacifická hrebeňovka je nádherná, to treba zažiť. Mali sme tam aj pár adrenalínových zážitkov, no to už patrí k turistike.