NITRA. Každé mesto sa postupom času mení. Výnimkou nie je ani Nitra. Niektoré jej časti sa zmenili na nepoznanie, iné si však naďalej zachovávajú istú spomienku na minulosť. Neľahkej úlohy zaznamenať premeny mesta v priebehu desaťročí sa zhostil Vladimír Vnuk.
Takmer osem rokov venoval systematickému zbieraniu starých fotografií, ktoré v súčasnosti začína postupne publikovať v edícii s názvom Prechádzka starou Nitrou.
V celkom deviatich zväzkoch ponúkne komplexný pohľad na to, ako zub času zasiahol všetky zákutia Nitry, pričom niektoré z nich už dnes ani neexistujú. Svetlo sveta už uzrela prvá zo série kníh, ktorá sa zameriava na Štúrovu ulicu, Párovskú ulicu a okolie.
Poznajú ho ako futbalového rozhodcu

Vladimíra Vnuka hlavne športoví fanúšikovia poznajú ako futbalového rozhodcu I. Československej futbalovej ligy či dlhoročného predsedu komisie rozhodcov Západoslovenského futbalového zväzu. Popritom pôsobil aj vo vlastnej firme, no keď sa priblížil dôchodkový vek, rozmýšľal, čomu sa venovať ďalej.
Jeho koníčkom sa stalo zbieranie starých fotografií rodného mesta. Prvým impulzom vydať ich v ucelenej podobe bola zbierka 400 historických fotografií starého otca jeho manželky, publicistu, historika a policajného komisára Jána Mrvu.
„Keď som sa k nej dostal, najprv som nevedel, čo s ňou bude ďalej. Postupne som ju rozširoval o fotografie iných zberateľov, priateľov, známych i menej známych Nitranov,“ vraví Vnuk.
Viac ako sedem rokov práce
Po viac ako sedemročnej často každodennej práci sa mu podarilo dať dokopy databázu viac ako 5000 fotografií. Mnohé z nich boli v takom stave, že zabralo veľa času, kým ich dal do publikovateľnej podoby.

Okrem fotiek sa sústredil aj na historické názvy ulíc, námestí, trhovísk, nábreží či priestranstiev a na zmeny ich pomenovaní od pôvodných až po súčasné. Postaral sa aj o preklad máp s prvými oficiálnymi názvami z maďarského do slovenského jazyka.
„Ďalšou náročnou prácou boli návštevy Štátneho archívu v Nitre a archívu Mestského úradu v Nitre, kde som strávil množstvo hodín, aby sa mi z kmeňových kníh a rôznych zoznamov podarilo získať majiteľov domov žijúcich v Nitre na jednotlivých uliciach, námestiach, nábrežiach a priestranstvách v rokoch 1910, 1930, 1950, 1958 a niekde aj v roku 1975,“ doplnil Vladimír Vnuk.
Vo viacerých prípadoch zistil aj živnosti a povolania ľudí, ktorí tu bývali a pracovali.
Nie len obyčajná obrázková kniha
Ako sa vyjadril riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš, kniha nie je len obyčajnou obrazovou publikáciou, ale aj dôležitým historickým prameňom pre dejiny mesta, pretože dokumentuje zaniknutú architektúru Nitry a jej urbanizmus.
„Autenticky a presvedčivo zastupujú a premietajú nám už neexistujúcu skutočnosť a v tom spočíva výnimočnosť fotografií v tejto knihe,“ dodal Keresteš.

Nasledujúce zväzky priblížia históriu ďalších mestských častí – Štefánikovu triedu a okolie; Piaristickú, Farskú, Kupeckú ulicu a okolie; Svätoplukovo námestie a Mostnú ulicu a okolie; Kalváriu a okolie; Jesenského ulicu, Sihoť, Mestský park; Zobor a okolie; Nitriansky hrad a okolie a na záver Čermáň, Triedu Andreja Hlinku a okolie vrátane súčasných i bývalých mestských častí.
Prvú zo série kníh si môžete kúpiť aj na recepcii našej redakcie.
