Storočné lipy pred kostolom nevyrúbu. Rozhodnutie bolo nezákonné

Niektorí obyvatelia dediny považujú farára za nepriateľa zelene. Spomínajú aj lipu, ktorú dal pred rokmi orezať na svojom niekdajšom pôsobisku. Vyschla.

Helena Kukučková pred kostolom a vzácnymi lipami. Helena Kukučková pred kostolom a vzácnymi lipami. (Zdroj: mh)

JELŠOVCE / NITRA. Vzácne jelšovské lipy, ktoré rastú pred kostolom na obecnom pozemku, zostávajú na svojom mieste. Počas posledných rokov bol ich osud neistý.

Najskôr o výrub požiadala obec Jelšovce, susedná obec Výčapy-Opatovce to v roku 2018 zamietla. Potom o ten istý výrub požiadala cirkev a rozhodovala obec Jelšovce. S vypílením vlastných stromov súhlasila. Nebyť aktivistov, ktorí sa odvolali, 115- ročné lipy by skončili.

Okresný úrad v Nitre nakoniec rozhodnutie o povolení výrubu vo februári zrušil. Označil ho za nezákonné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kauza rozdelila dedinu a nejde tu už len o stromy. „Je tam nevraživosť, ťažko sa k tomu vyjadrovať, aj ja som zmenil pohľad na vec. Najskôr som bol proti výrubu, ale keď som videl statický posudok, zmenil som názor,“ tvrdí starosta Ladislav Hroššo. Názor menil opakovane.

Výrubu dali stopku

S nápadom vyrúbať lipy prišiel miestny farár. Zdôvodnil to tým, že predstavujú bezpečnostnú hrozbu pre Kostol svätej Márie Magdalény. Podľa statického posudku, ktorý predložil, narušujú koreňmi nosnú konštrukciu.

Keďže stromy rastú na obecnom pozemku, žiadosť o ich výrub podala obec Jelšovce. Ako sme spomenuli, vo Výčapoch-Opatovciach, ktoré sú príslušné v tejto veci rozhodovať, ju zamietli.

Odborníci dospeli k záveru, že avizovanej rekonštrukcii kostola lipy neprekážajú a nie sú ani primárnou príčinou poškodenia obvodových múrov. Podľa Štátnej ochrany prírody sú lipy v dobrom stave, treba ich len ošetriť.

SkryťVypnúť reklamu

Ich vyhovujúcu stabilitu potvrdil tiež Ústav ekológie lesa. S ochranármi sa nakoniec stotožnil aj starosta Jelšoviec Hroššo.

Nová žiadosť, iná obec

Obyvatelia dediny, ktorí spísali v roku 2017 petíciu proti výrubu (248 podpisov), považovali boj za stromy za ukončený. Vlani v marci však prišla ďalšia žiadosť o výrub. Keďže oň požiadala priamo farnosť, rozhodoval tentokrát Obecný úrad Jelšovce.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G6ZNU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 796
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 324
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 698
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu