GALANTA. Pandémia koronavírusu láka mnohých ľudí šíriť sociálnymi sieťami hoaxy – poplašné správy. Po začatí školského roka informovala jedna z používateliek Facebooku o policajnej kontrole na galantskej základnej škole. Týkať sa mala dodržiavania povinnosti nosenia rúšok na škole. Informáciu polícia vyvrátila, dovtedy sa ale dostala k stovkám ďalších ľudí.
Prístup k najnovším videám
Otcovia, kde ste?
V statuse sa uvádzalo, že policajti prišli na základnú školu, kde chodia jej deti, v druhý deň školského roka. Kontrolovať mali, či všetci poctivo nosia rúška.
„Otcovia, kde ste, aby ste chránili svoje deti a svoje rodiny,“ pýtala sa v statuse. „Tu nie je treba bojovať na fronte ani ohrozovať svoj život v paľbe guliek, iba sa postaviť za práva a zdravie svojich najmenších,“ pokračovala.

Cieľom bolo navodenie atmosféry policajného štátu
Polícia uverejnené skutočnosti preverila a zistila, že žiadna takáto kontrola neprebehla. „Cieľom tohto hoaxu bolo vytvorenie atmosféry policajného štátu, kde nekompromisne a až neľudsky dohliadajú policajti na nové nariadenia, pričom ihneď idú do škôl za neplnoletými osobami,“ uvádza polícia vo svojom stanovisku.
Informácia sa dostala k stovkám ľudí
Informáciu ďalej šírili stovky ľudí. Polícia neskôr pôvodný text zverejnila na sociálnej sieti s tým, že ide o poplašnú správu, ktorá sa nezakladá na pravde. Následne bol vymazaný a tým pádom aj odstránený zo zdieľaných príspevkov. Stále sa však môže objaviť v podobe skopírovaného textu či formou zverejneného print screenu. Kriminálna polícia teraz posudzuje to, či je možné skúmanie v trestnoprávnej rovine.
Komunikovať o nepravdivosti je dôležité
„Dezinformácie sú nebezpečným nástrojom na negatívne ovplyvňovanie názorov a reálneho konania u širokého spektra obyvateľstva, čo môže v najhorších predstavách vyústiť do bezpečnostného rizika. Preto je ich vysvetľovanie prioritou pre Policajný zbor na komunikačnej úrovni,“ vyjadril sa dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík s tým, že zvlášť v čase, kedy sú zaznamenávané zvýšené počty infikovaných osôb, nemožno situáciu podceniť a je potrebné komunikovať o dôvodoch nepravdivosti hoaxov.