NITRA. Bývalí onkopacienti radia súčasným. Na tomto princípe funguje nová onkologická poradňa, ktorú otvorili v nitrianskej fakultnej nemocnici.
Nachádza sa na onkologickom oddelení a pôsobia v nej aj psychológovia a sociálni pracovníci.

Poradňa je otvorená každú stredu, od 9. do 12. hodiny, objednávať sa vopred netreba. Určená je nielen pre pacientov, ale aj pre ich príbuzných. Dostanú odpovede na otázky, na ktoré nie je priestor a čas v ambulanciách. Navyše, „pacient pacientovi rozumie najlepšie“.
Bez podpory štátu
Takéto poradne majú aj v dvoch národných onkologických ústavoch. Prevádzkuje ich občianske združenie Nie rakovine. Pred štrnástimi rokmi ho založili televízny moderátor Patrik Herman a redaktorka RTVS Jana Pifflová-Španková spolu s lekármi a odborníkmi.

Združenie avizuje, že v poradni dostanú záujemcovia dôležité informácie v oblasti zvládania liečby a jej následkov, výživy a stravovania, nárokov na sociálnu výpomoc a kompenzačné pomôcky. Získajú tiež cenné rady založené na osobných skúsenostiach, ako to zvládnuť psychicky doma či v zamestnaní, či len obyčajnú ľudskú podporu a povzbudenie.
Poradne majú nulový príspevok od štátu, aj avizovaný skríning mešká. „Nabádam Paťa a Janku, že by sme mohli zostrihať taký rapový videoklip prísľubov rôznych ministrov zdravotníctva...“ poznamenala pri otvorení poradne Bibiana Ondrejková.
Počet chorých rastie
„Onkologickí pacienti sa pre nový koronavírus dostali na okraj záujmu štátu, médií aj verejnosti. Rakovina sa však nového koronavírusu nezľakla. Onkologickí pacienti sú tu ďalej a pribúdajú ďalší,“ povedal Patrik Herman.
„Veľa sa hovorí o Covide 19, dozvedáme sa o 39 úmrtiach, ktoré sú od začiatku covidovej pandémie. Ale na Slovensku zaznamenávame ročne 40-tisíc nových onkologických prípadov a 13-tisíc úmrtí,“ vyčíslil primár nitrianskej onkológie Juraj Detvay.