od istého podnikateľa úplatok vo výške 1,5 milióna korún. Obvinený prednosta bol do pondelka v policajnej cele, v ten istý deň ho sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici s právomocami špeciálneho sudcu po výsluchu vzal do väzby. Za branie úplatku mu hrozí trest od troch do ôsmich rokov.
Na Krajskom pozemkovom úrade v Trnave stihla vláda vymeniť vedenie už v utorok minulého týždňa. Na návrh ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona odvolala doterajšieho prednostu Ladislava Gála, ktorý vo funkcii pôsobil od 15. januára 2004. Na poste ho nahradil odborný radca tejto inštitúcie Peter Benčat. Ten v rozhovore potvrdil, že organizácia po prvotnom šoku pracovníkov v dôsledku vývinu udalostí funguje normálne. „Polícia sa zatiaľ na nás neobrátila,“ uviedol pre Trnavské noviny.
Podľa jeho informácií Ladislav Gál čerpal v inkriminovaný piatok dovolenku a nebol na pracovisku. Pracovníci nenašli žiadne písomné podklady, ktoré by súviseli s prípadom podplácania. „Asi ich mal všetky so sebou,“ domnieval sa nový prednosta pozemkového úradu. Preto ani nevedel identifikovať, o akú firmu a akého podnikateľa ide.
Bývalý prednosta si vyžiadal úplatok vo výške až 2,6 milióna korún za to, že podpíše návrh na využívanie poľnohospodárskej pôdy na nepoľnohospodárske účely. Za každý preklasifikovaný meter štvorcový z 265 903 m2 pozemku chcel 10 korún, vo výsledku to vyšlo na viac ako dva milióny. „Domnievame sa, že mohlo ísť o pozemok v regióne Trnavy alebo Galanty,“ povedal Peter Benčat. Polícia je zatiaľ vo svojich vyjadrenia k prípadu vysokého úplatku, ktorý minister vnútra Vladimír Palko označil za malý slovenský rekord, opatrná. Okrem oficiálnych tlačových informácií ďalšie neposkytuje.
Skúpi na slovo sú aj v Strane maďarskej koalície, ktorá Ladislava Gála na post prednostu Krajského pozemkového úradu v Trnave nominovala. Predtým Ladislav Gál pracoval na Obvodnom úrade v Galante, kde aj býva. Krajský predseda strany, prednosta Krajského úradu v Trnave Pál Kezsegh sa pre Trnavské noviny nechcel vyjadriť. Rovnako dopadli aj ďalšie pokusy získať informácie od predstaviteľov SMK na regionálnej úrovni.
Podnikateľský subjekt, ktorý žiadal o prekvalifikovanie pôdy, chcel tento neskôr využiť na výstavbu priemyselného parku. Podľa slov P. Benčata nebýva zvykom, aby o to žiadal podnikateľ, je to vecou obecných úradov, pretože obce sú orgánmi územného plánovania. Išlo pravdepodobne o veľmi informovaných podnikateľov.
Údajne by sa mal priemyselný park vybudovať v obci Šoporňa v okrese Galanta. Jej starosta Stanislav Kiš Nitrianske noviny informoval, že obecné zastupiteľstvo už od marca tohto roku pracuje na zmene územného plánu obce. Týka sa pôdohospodárskej pôdy v lokalite Horné diely, ktorá by sa po schválení mohla zmeniť na stavebný pozemok pre priemyselný park s ľahkým priemyslom. „Zatiaľ nemáme vybavené všetky doklady, takže na otázku, či budeme mať v Šoporni priemyselný park alebo nie, vám teraz nedokážem odpovedať,“ konštatoval S. Kiš. Takisto nevedel povedať, či pozemok v Šoporni súvisí s korupčnou aférou L. Gála.
Podľa jeho slov dotknutý pozemok patrí súkromnej osobe alebo firme. Nevedel uviesť ktorej, lebo vlastníci sa vraj v priebehu rokov menili.
Obvinený L. Gál proti svojmu vzatiu do väzby podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Už v pondelok vyšiel s verziou, že suma 1,5 milióna korún, ktorú osobne prevzal, bola záloha za predaj jeho rodinného domu. Zostávajúcich 1,1 milióna korún bolo pravdepodobne určených inej osobe. Preto, ako uviedla Jana Pôbišová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra, nie je vylúčené, že obvinia aj ďalšie osoby.
don, mm