NITRA. Zrušené tréningy aj súťaže. Už na jar sa život športovcov od základov zmenil. Po čiastočnom uvoľnení opatrení sa mohli na čas vrátiť k zaužívanej rutine, teraz sa však scenár opakuje.
Situácia je o to náročnejšia pre športovcov so znevýhodnením. Športom si totiž neudržiavajú len dobrú fyzickú, ale aj psychickú kondíciu. Vďaka nemu sú schopní búrať stereotypy spoločnosti voči ľuďom s postihnutím a vymaniť sa zo sociálnej exklúzie.

Potrebujú osobný kontakt
Dôsledky pandémie zasiahli aj OZ Arabeska – spoločnosť pre rozvoj špeciálnej gymnastiky, športu a tanca mentálne postihnutých. Pre gymnastky bola strata osobného kontaktu s komunitou zdrvujúca.
„Bolo im ťažké vysvetľovať, prečo musia nosiť rúško, prečo nemôžu do kolektívu, na tréningy, proste rodičia sa museli zhostiť aj úlohy psychológov. Aktivovali sa síce linky pomoci, avšak pre naše deti sú ťažko využiteľné aj kvôli tomu, že niektoré majú problém s verbálnym prejavom a ľahšie sa im komunikuje, ak majú priamy kontakt,“ vysvetlila prezidentka OZ Arabeska Emília Billíková.

Ťažké bolo aj dodržiavanie odstupov na tréningoch.

„Naše deti sú takí mojkáči, radi sa objímajú, čo je pri opatreniach náročné najmä na tréningu. Keď docvičia zostavu, tľapnú si, vyobjímajú sa, ale musíme im citlivo vysvetliť, že v záujme zdravia to nateraz nie je možné.“
Tento rok mal klub osláviť 20. výročie vzniku. „Napriek prípravám a plánom, ako oslávime naše výročie a poďakujme sa našim podporovateľom, sa naše plány kvôli koronakríze zmenili, ale nie je koniec všetkých dní a veríme, že raz to skončí a len nech sme zdraví a všetko zmeškané si vynahradíme,“ skonštatovala Billíková.
Zrušené majstrovstvá
K členkám klubu patrí aj jej dcéra Gizka, známa gymnastka s Downovým syndrómom, ktorá žne úspechy doma i v zahraničí. Tento rok sa pripravovala na Národné hry Špeciálnych olympiád v Georgii.

„Už sme mali zakúpené aj letenky, ale kvôli celosvetovej pandémii bola súťaž stopnutá.“