NITRA. Tradičné zhromaždenie pred mestským úradom na výročie Nežnej revolúcie sa nekonalo, dôvodom sú protipandemické opatrenia.
Pred Pamätníkom obetiam komunizmu sa stretlo len vedenie mesta – primátor a obaja viceprimátori, ktorí k nemu položili veniec.

„Ďakujem priamym účastníkom revolučných dní, ako aj ďalším odvážnym ľuďom z celého bývalého Československa, ktorí sa neváhali postaviť totalitnému režimu napriek tomu, že riskovali nepohodlie, prenasledovanie štátnou políciou a život na okraji spoločnosti," povedal primátor Marek Hattas.
Mestský úrad, pred ktorým pamätník stojí, bol pôvodne sídlom okresného výboru Komunistickej strany Slovenska. Bývalý viceprimátor František Baláž kedysi povedal, že je to viac ako symbolické.
Žulový pamätník má tvar otvorenej knihy. Venovaný je „všetkým obetiam komunizmu na Slovensku v rokoch 1948-1989“. Autorom diela je architekt Otakar Križma.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu zapaľujú Nitrania kahance aj pred bývalým domom módy. Umiestnená je tam pamätná tabuľa na November '89.
V Nitre je aj pamätná tabuľa venovaná príslušníkom Pomocných technických práporov (PTP) - vojenských táborov nútených prác. Nachádza sa na budove mestskej tržnice, kde boli predtým kasárne. Dala ju inštalovať Konfederácia politických väzňov Slovenska.
Vlani dalo mesto k 30. výročiu Nežnej revolúcie vytvoriť murál, je na ňom matka s dieťaťom. Dielo sa nachádza na bočnej stene Domu s opatrovateľkou službou na Ulici Janka Kráľa – neďaleko župného domu.
Autorom veľkoplošnej maľby je rakúsko-francúzske duo Jana & JS. Nazvali ju Zrod demokracie.
Autor: mh