NITRA. Polícia zasahovala v neoficiálnom domove sociálnych služieb v Levickom okrese. Podľa našich informácií sa nachádza v Hronovciach. Pred rokmi ho už úrady riešili, pretože tam zomieralo veľa ľudí.
„Jeho povesť prekračuje hranice okresu, ale v tom zlom svetle. Pracovníci inštitúcií oprávnení kontrolovať tento domov sa dovnútra väčšinou nedostali a len od miestnych sa dozvedeli, že jeho klienti sa občas dostanú von a prosia v dedine o jedlo a sladkosti,“ informovala dnes na sociálnej sieti nitrianska polícia.
Počas domovej prehliadky, ktorá sa konala 16. decembra, našli policajti v zariadení desať osôb vo veku od 46 do 70 rokov. Mali rôzne ochorenia, jedna bola imobilná.
„Vnútorná teplota v izbách sa pohybovala od 8,4 do 18,4 stupňov Celzia, v miestnostiach bol neporiadok, zápach, hmyz, plesne na stenách a stropoch a zvieracie exkrementy v interiéri,“ informuje polícia.
Obyvatelia, ktorí oficiálne figurovali ako nájomníci, nemali zabezpečený dostatok jedla, hygienu a čisté šaty. „Niektorí z nich trpeli rôznymi kožnými ochoreniami a navyše s nimi bolo aj nevhodne zaobchádzané,“ píše polícia.
Za pobyt a poskytované služby platili ľudia podľa zmluvy len 65 eur, „pričom však vraj odovzdávali majiteľke celý svoj dôchodok“. Policajtov pri domovej prehliadke zarazila aj skutočnosť, že zvonku bola na vchodových dverách kľučka, ale zvnútra takzvaná guľa.
Zariadenie fungovalo pod hlavičkou občianskeho združenia. Jeho 55-ročnú majiteľku po vypočutí obvinili zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Súd ju dnes zobral do väzby.
Keď sme o zariadení písali v roku 2009, bývalo v jednopodlažnom dome v Hronovciach dvadsaťdeväť ľudí. Obyvatelia boli natlačení, väčšina spala alebo iba neprítomne hľadeli pred seba.
Na podivné praktiky v zariadení vtedy upozornil župný lekár Ľubomír Ševčík. Na župnom zastupiteľstve vyhlásil, že za bránami hronovského zariadenia mohlo za rok v nedôstojných podmienkach zomrieť až sto ľudí.
Zariadenie vtedy prevádzkovali manželia, muž medzitým zomrel. Obvinenia župného lekára označili za nafúknuté.
„Nepotrebujeme žiadne povolenie, nie sme poskytovateľom zdravotníckej ani sociálnej starostlivosti. Sme občianske združenie a združujeme ľudí, ktorí k nám dobrovoľne prichádzajú. Žijeme tu ako jedna veľká rodina,“ povedal vtedy domáci pán.
O zariadenie sa už vtedy zaujímala polícia a nitrianska krajská prokuratúra. Podľa našich informácií boli manželia pre niekoľkými rokmi podmienečne odsúdení.
Autor: mh