NITRA. Dnes večer zaočkujú v nitrianskej nemocnici prvého Slováka proti Covidu-19 - infektológa Vladimíra Krčméryho. Hneď po ňom budú nasledovať ďalší epidemiológovia z Pandemickej komisie a konzília.
Video z príchodu vakcíny do nemocnice, autorom je ministerstvo zdravotníctva:
https://drive.google.com/file/d/1xlxBNMt4CNqmp9uxxV-5FgExmmruhf6q/view?usp=sharing
Dnes začnú očkovať aj zdravotníkov z nemocnice, hoci pôvodne bola avizovaná až nedeľa. Podľa hovorkyne Tatiany Kubinec ich má byť v sobotu zaočkovaných približne päťdesiat.
Ďalší záujemcovia spomedzi zamestnancov nemocnice sa môžu prihlásiť cez formulár zverejnený na webe. Vybrať si môžu deň (do konca decembra) aj hodinu. Víkendové termíny už nie sú voľné.
Očkovať sa bude v posluchárni UKF pri nemocničnom bufete. Predtým treba podstúpiť antigénový test.
Vakcína neobsahuje živý vírus
„Vakcína mRNA Comirnaty® proti COVID-19 je geneticky upravená vakcína založená na novej technológii vyrobená spoločnosťou Pfizer-BionTech,“ píše sa v ozname, ktorý nemocnica zverejnila na svojom webe.
Informuje, že vakcína neobsahuje na tvorbu imunity živý vírus, preto nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19. „Na vytvorenie dostatočnej ochrany očkovaním sa musí vakcína podať dvakrát v intervale 3 týždňov. Vstrekuje sa do svalu v hornej časti ramena“.
Adekvátna ochrana proti ochoreniu COVID-19 sa začína sedem dní po druhom očkovaní. „Podľa súčasného stavu vedomostí je asi 95 zo 100 zaočkovaných ľudí chránených pred ochorením. Ako dlho bude táto ochrana trvať, nie je v súčasnosti známe,“ píše sa na nemocničnom webe.
Očkovať sa nemôže každý
Vakcína je schválená pre ľudí od 16 rokov. Keďže ochrana nenastupuje okamžite po zaočkovaní a nie je vyvinutá u všetkých zaočkovaných osôb, je nevyhnutné naďalej dodržiavať pravidlá, vrátane nosenia rúška.
Očkovanie sa neodporúča počas tehotenstva a dojčenia, keďže zatiaľ nie sú k dispozícii dostatočné skúsenosti. Rovnako sa nemajú očkovať ľudia, ktorí trpia akútnym ochorením so zvýšenou telesnou teplotou. „Mierne prejavy prechladnutia bez zvýšenej teploty nie sú dôvodom na odloženie očkovania,“ píše nemocnica.
Očkovať sa nemá ani v prípade precitlivenosti na niektorú zložku očkovacej látky. Zvýšená opatrnosť je nutná pri vakcinácii u ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi, so zníženým počtom krvných doštičiek alebo ochoreniami zrážania krvi.
Osobám, ktoré boli v minulosti infikované novým koronavírusom, sa odporúča očkovanie najskôr tri mesiace po prekonaní ochorenia.
Môže vyvolať reakcie
Nemocnica upozorňuje, že sa môžu vyskytnúť lokálne a všeobecné reakcie ako prejav interakcie tela s vakcínou, a to zvyčajne do dvoch dní po očkovaní.
Najčastejšie sú to „bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov, bolesť kĺbov, triaška, horúčka“. Medzi zriedkavé reakcie, ktoré môžu postihovať najviac 1 z 1000 ľudí, patrí „akútne dočasné jednostranné ochrnutie tváre“.
Podľa odborníkov sú reakcie na vakcínu „väčšinou mierne alebo stredne závažné a vyskytujú sa o niečo častejšie po druhej vakcinácii“, spôsobené sú aktiváciou imunitného systému.
„Tak ako všetky doteraz dostupné vakcíny, vo veľmi zriedkavých prípadoch nemožno vylúčiť reakciu z precitlivenosti (okamžitá alergická reakcia až do šoku) alebo iné komplikácie. Ak sa po očkovaní vyskytnú príznaky, ktoré prevyšujú vyššie uvedené rýchle dočasné lokálne a všeobecné reakcie, bude vám k dispozícii váš všeobecný lekár. V prípade vážneho poškodenia zdravotného stavu okamžite vyhľadajte lekársku pomoc,“ píše nemocnica.
Verejnosť príde na rad okolo Veľkej noci
Vakcínu priviezli do nitrianskej fakultnej nemocnice už dnes ráno.
Transport a uskladňovanie prebiehali za prísnych teplotných i bezpečnostných opatrení. "Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný: od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín ubehli menej ako 3 minúty," informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
"V nedeľu o 10. hodine sa bude v rovnakom čase realizovať očkovanie zdravotníkov v štyroch slovenských nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach,“ informovalo včera ministerstvo zdravotníctva.
Najskôr by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Širokej verejnosti má byť vakcína k dispozícii okolo Veľkej noci.









































