NITRA. Nitriansky okres je napokon medzi „horšími okresmi“. Testovanie však povinné nie je, keďže minister prišiel s novou informáciou až v piatok.

Rovnaká je situácia v Bratislave. „Po komunikácii s premiérom som sa rozhodol iniciovať zmenu uznesenia vlády tak, aby obyvatelia Nitry a Bratislavy nemuseli mať pri sebe negatívny test na ochorenie COVID-19," cituje agentúra TASR ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Zároveň však obyvateľov požiadal, „aby sa vo vlastnom záujme nechali otestovať“.
„Tri dni sme boli v tom, že sme bieli, a zrazu sa v piatok večer dozvieme, že sme červení,“ povedal v piatok večer hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Dodal, že napriek pôvodnej bielej farbe Nitrianskeho okresu sa radnica rozhodla otvoriť až dvadsať testovacích miest pre dobrovoľné testovanie (od piatka do nedele). „Zajtra po porade vedenia mesta bude jasné, či sa niečo zmení, alebo či ostaneme v tomto testovacom režime,“ avizoval v piatok.
"Napriek tomu, že vláda na včerajšej večernej tlačovke nečakane presunula okres Nitra (aj okres Bratislava) do červenej zóny, stále pre nás platí to, čo bolo avizované počas prakticky celého týždňa: testovanie pre okres Nitra je stále dobrovoľné, ľudia z Nitrianskeho okresu nebudú potrebovať certifikát na cestu do práce alebo do prírody v rámci okresu. Zjednodušene: sme iný odtieň červenej ako okresy, ktoré boli ohlásené ako červené ešte uprostred týždňa, kedy Nitra svietila nabielo. Napriek tomu vám odporúčame nechať sa otestovať," zverejnila v sobotu ráno radnica na sociálnej sieti.
V piatok sa v Nitre nechalo otestovať 5056 ľudí, 34 z nich bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 0,67 %. V sobotu otestovali 7 037 ľudí, pozitívnych bolo 46, čo je 0,65 %. Testovanie pokračuje aj v nedeľu od 8. do 16.30 hodiny.
"Úprimne nerozumiem, prečo musela vláda informovať o výsledkoch testovania na trikrát. V utorok sme sa dozvedeli jedny čísla, v stredu ďalšie, aby sme sa z piatkovej tlačovej konferencie dozvedeli, že sme sa prepadli medzi “horšie” okresy. Takto si zahrávať s ľuďmi je absolútne necitlivé a neprípustné, nech už pochybil ktokoľvek," napísal v piatok neskoro večer primátor Marek Hattas na sociálnej sieti.
Situáciu komentoval aj prednosta úradu Martin Horák. "Toto je symptóm toho, čo sa tu deje od minulého roka. Vláda vníma samosprávy ako podriadené orgány a dáva nám príkazy."
Horák poukázal, že mesto od marca funguje tak, že si nevie plánovať prácu nie na mesiac, ale často ani na niekoľko dní dopredu: "Značnú časť našej agendy zaberá prispôsobovanie sa narýchlo vyhláseným opatreniam vlády. Takéto fungovanie je neudržateľné, frustrovaní sú obyvatelia, starostovia a primátori, a frustrovaní sú aj tí ľudia, ktorí si na konci odmakajú všetku tú drinu."