NITRA. Výstaviská museli vlani zrušiť takmer všetky naplánované podujatia, zle sa vyvíja aj tento rok. Hrozí tomuto sektoru zánik?
Rozprávali sme sa s Róbertom Kanásom, ktorý je riaditeľom nitrianskeho Agrokomplexu a zároveň predsedom sekcie veľtrhov a výstav Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Už to bude rok, čo sú brány výstavísk zatvorené. Koľko podujatí musel vlani zrušiť nitriansky Agrokomplex, koľko ich bolo zatiaľ zrušených v tomto roku? Koľko výstav a veľtrhov ste pôvodne naplánovali na rok 2021?
V minulom roku sme zrušili sedem veľkých výstav a veľtrhov medzinárodného významu, ďalších vyše 20 podujatí a úplne všetky plánované eventy, konferencie a kongresy. V rámci slovenského a českého trhu sme museli ako prví zrušiť len tri dni pred otvorením veľký medzinárodný veľtrh, ktorým bol Nábytok a Bývanie 2020. V aktuálnom roku sa hovorí už o stratených prvých troch mesiacoch, čo pre nás znamená sedem zrušených podujatí zo 40 naplánovaných na tento rok.

Ak sa pozrieme na celý sektor výstavníctva na Slovensku, v roku 2020 bolo zrušených 65 veľtrhov a výstav. Dotýka sa to aj ďalších 12-tisíc firiem, nevynímajúc množstvo súvisiacich služieb od živnostníkov, cez realizátorov expozícií, až po ubytovacie, dopravné a gastro služby.
Aké sú vyhliadky? Trúfate si odhadnúť, kedy by sa mohli opäť otvoriť výstaviská?
Výstaviská sa prakticky neotvorili od marca 2020 a vyhliadky v tomto roku sú zlé. Ani v prípade uvoľnenia opatrení nie sú povolené podujatia nad 1000 ľudí. Je potrebné, aby sa tomu prispôsobil zákon podobne, ako v iných krajinách EÚ, kde sa ešte vlani niektoré výstavy podarilo usporiadať. Nie je možné, aby štát neriešením tejto situácie celý výstavný priemysel na Slovensku pochoval.
Zaznieva kritika, že na rozdiel od obchodných centier majú výstaviská už takmer rok zákaz činnosti. Aké opatrenia by bolo treba prijať, aby sa mohol sektor opäť rozbehnúť?
Adresovali sme mnohé výzvy na štát a jeho jednotlivé inštitúcie s naliehavým apelom, aby sa vykonali nevyhnutné zmeny pre záchranu výstavníctva. V nich sme navrhovali tri nevyhnutné kroky. Prvým bola požiadavka na preklasifikovanie výstavísk podľa vzoru fungovania obchodných centier. Na rozdiel od nich dokážeme zabezpečiť vyššiu formu kontroly a ochrany návštevníkov. Aktuálny stav považujeme za diskriminačný. Je nepochopiteľné, že odborné a obchodné podujatia na výstaviskách boli v záujme zdravia obyvateľov zakázané, a len o pár metrov ďalej sa v obchodných centrách denne vystriedalo niekoľko tisíc zákazníkov.
Za druhé, výstaviská trpia vysokým daňovým zaťažením napriek tomu, že svoju podnikateľskú činnosť majú na základe rozhodnutia štátu zakázanú. Ide o dane z nehnuteľností, ktoré sú určené na podnikanie. Či už v Bratislave, Nitre ale i v Trenčíne sme požiadali o odpustenie tejto dane pre roky 2020 a 2021. Na rozdiel od prvého bodu, z ministerstva financií sme dostali aspoň odpoveď. Žiaľ, nie riešenie.