NITRA. Názov „Do prírody galérie?“ síce na prvý pohľad evokuje environmentálne témy, v tomto prípade však o to veľmi nejde. Výstava Nitrianskej galérie je skôr úvahou o správaní, postavení a vnímaní človeka. Upozorňuje hlavne na to, že nie je stredobodom vesmíru, i keď si to niekedy navráva, ako aj na neuveriteľnú schopnosť prírody ostať vždy „nad vecou“.
Človek ako škodná
Ako potvrdzuje kurátorka Ľudmila Kasaj Poláčková, meno samotnej výstavy síce artikuluje témy o prírode, ale inak než je bežné, a to cez konanie človeka ako bytosti, ktorá je súčasťou prírody.
„Uvedomila som si, že človek ako živočích je vlastne veľmi zvláštny predátor a v istom aspekte je pre prírodu škodnou. Na jednej strane je veľmi inteligentný, senzitívny a učenlivý, no na druhej strane je aj veľmi egoistický, podmanivý a rozpínajúci sa. Je to teda zvláštna bipolarita nášho bytia,“ zamýšľa sa.
Poukazuje na aspekt nadradenosti človeka nad ostatnými prírodnými zložkami.
„Podľa mňa opak je pravdou. Príroda sa nepotrebuje pasovať s ľudským egom. Vždy sa vie zariadiť inak a na každý jeden ľudský čin vie zareagovať, pričom dáva echá o tom, čo človek robí dobre a čo nie.“

Reakcie prírody
I keď myšlienka výstavy vznikla ešte pred vypuknutím pandémie, témou naráža aj na aktuálnu situáciu.