Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky

William Tell od šalianskeho Váhu

Druhou láskou Františka Liptaia je puška. Už celé polstoročie.

František Liptai získal na streleckých súťažiach množstvo úspechov. Snímka je z M-SR veteránov 2009. František Liptai získal na streleckých súťažiach množstvo úspechov. Snímka je z M-SR veteránov 2009. (Zdroj: af)

Švajčiarska legendárna historická postava William Tell sa dostala do povedomia národa aj nedostihnuteľnou streľbou z kuše, šaliansky športový strelec, tréner a funkcionár František Liptai, ovenčený viacerými úspechmi, najmä neutíchajúcou láskou k strelnej zbrani – puške. Rodák z českého Jablonca nad Nisou nedávno v zdraví oslávil okrúhlu sedemdesiatku a v rôznych oblastiach streleckého športu prepisuje jeho históriu. Jubilanta sme požiadali o rozhovor.

Ako to bolo s vašimi športovými aktivitami v mládežníckom veku?

Skryť Vypnúť reklamu

Základnú školu som absolvoval v Šali, učilište v Galante. Samozrejme, že počas mládežníckych rokov sme so spolužiakmi nezáväzne vyskúšali niekoľko druhov športov (futbal, atletika, loptové hry), ale nejako hlbšie ma žiaden z nich nechytil za srdce.

Odkedy ste sa upísali športovej streľbe?

Zdá sa to dosť paradoxné, ale na základnej vojenskej službe, ktorú som absolvoval v Rajhrade u Brna, som sa po prvýkrát stretol naživo so streľbou. Najskôr za výborné výsledky pri povinných streľbách bolo z toho získanie odznaku Vzorný strelec, po ďalšej kvalitnej streleckej previerke aj „opušťák“, možnosť častejšie si zastrieľať a postupom času ma toto športové odvetvie chytilo do svojich osídiel tak pevne, že sa ma drží a nechce pustiť až dodnes...

Aká bola vaša ďalšia športová a hlavne strelecká cesta?

Skryť Vypnúť reklamu

Po návrate z vojny som sa už chcel vážnejšie venovať športovej streľbe a veľkou vzpruhou bolo, že práve v tomto období prišlo vďaka aktivistom a členom streleckého klubu pri š.p. Duslo k dokončeniu výstavby a dobudovaniu strelnice pri Váhu, ktorá odchovala nejedného úspešného strelca zo Šale a blízkeho regiónu.

Odkedy sa datuje vaše pôsobenie v streleckom hnutí?

Oficiálne v roku 1975 som sa stal členom Športovo-streleckého klubu Duslo Šaľa, kde som narazil na také strelecké osobnosti, akými v tom čase boli Vladimír Kavický, Juraj Horák, Štefan Šenkár, Juraj Antalec, Gustáv Števkovič či Peter Krommer, ktorí úspešne brázdili súťaže po celej republike. Ako streleckému „ucháňovi“ mi boli nielen prvými tréningovými a súťažnými poradcami, ale aj trénermi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ste odštartovali v streleckom klube skoro 50-ročnú anabázu?

Dosť mi v začiatkoch pomohol Peter Krommer, ktorý bol v klube aj hospodárom. Rok predo mnou prišiel do klubu aj Ľudovít Kováč (pozn.: až doposiaľ sú spolupracovníkmi v klube) a v trojici sa predsa len lepšie ťahalo. Po tragickej smrti Petra Krommera v š.p. Duslo som po ňom prevzal aj funkciu hospodára (pozn.: ŠSK Šaľa organizuje na jeho počesť každoročne memoriál). O niečo neskôr som si vyskúšal aj funkciu pokladníka klubu a po odchode Juraja Antalca som na jedno funkčné obdobie bol aj predsedom klubu. Po jeho skončení bol zvolený za predsedu Ľudovít Kováč, ktorý vykonával aj funkciu viceprezidenta SSZ pre prácu s mládežou. „Lajko“ šéfoval šalianskemu streleckému klubu až do roku 2020 a ja som počas tohto obdobia, ale ešte aj v súčasnosti, vykonával funkciu podpredsedu ŠSK Šaľa.

Pri funkcionárčení zostal čas aj na pretekársku činnosť?

Samozrejme, že musel zostať. Aj vďaka veľkej podpore rodiny a hlavne manželky Oľgy a synov Františka, Tomáša a Petra, ktorí mi umožnili nezanedbávať moju ďalšiu lásku - streľbu. Aj ich zásluhou som dokázal dlhé roky úspešne držať krok s tými najlepšími strelcami. Potvrdzuje to množstvo ocenení, pohárov a medailí z mojej bohatej pretekárskej činnosti - v preplnenej vitríne - vybojovaných na regionálnych, slovenských i zahraničných streleckých podujatiach.

Úspechov a ocenení je množstvo. Ktoré však boli „naj“?

Za každým pódiovým výsledkom a dobrým streleckým výkonom sú stovky a tisícky hodín strávených za palpostom a na strelnici. Aj preto zostali pekné spomienky na každý z nich. K najväčším trofejam bezosporu patrí dvojnásobné striebro v súťaži družstiev v disciplíne LM 60 v ľahu na M-SR, či trojnásobné vyhodnotenie ako najlepšieho veterána na slovenskom šampionáte. Ešte na vyššiu úroveň však kladiem úspechy po mojej 45-ke, keď som sa na neoficiálnych majstrovstvách sveta veteránov v Plzni (pozn.: štartovali strelci z 20-25 štátov) viackrát prebojoval na medailové stupne. Najlepšie to však bolo v roku 2015, kedy som nenašiel ani v jednej z troch súťažných disciplín premožiteľa a stal som sa suverénnym víťazom.

Prečo ste už v pretekárskom veku zabŕdli do trénerskej chémie?

V prvom rade som chcel pomôcť mojim mladším kolegom a začínajúcim streleckým elévom pri ich prvých krokoch, či už radou alebo názornou ukážkou. Ďalším dôvodom bolo, že v polovici 90. rokov sa začal o dianie na šalianskej strelnici dosť vehementne zaujímať aj môj 10-ročný syn Ferko, čo ma veľmi potešilo. Manželka mala aspoň na určitý čas o jednu starosť doma menej, na druhej strane som sa mohol o bohaté pretekárske skúsenosti podeliť v kolektíve mladých aj s vlastným synom. V roku 1986 sa teda začala písať veľmi výrazná kapitola môjho pôsobenia v ŠSK Šaľa, ktorou bola trénerská práca s mládežou, a tá ma pevne drží až dodnes - už 35 rokov. V súčasnosti okrem klubu pracujem s talentovanou mládežou ako vedúci tréner v Centre talentovanej mládeže (CTM Západ), ktorá je už bránou do reprezentácie.

O pár rokov boli v štartovej listine dvaja Liptaiovci. Potešilo?

Samozrejme. V priebehu pár rokov pretavil syn svoj talent a seriózny prístup k tréningu do úspešných výsledkov na republikových podujatiach mládeže i seniorov, nielen ako reprezentant, ale aj viacnásobný majster SR. Základnú vojenskú službu už nastupoval do strediska štátnej reprezentácie v Bratislave–Ovsišti. Tu pod vedením trénera Krčmára štartoval na ME juniorov, súťažil na Svetových pohároch v Mníchove, Miláne a na iných významných súťažiach. Posledným jeho štartom v slovenskej reprezentácii boli MS v Mníchove (r. 2010), kde sa skončil v prvej 50-ke strelcov. V súčasnosti je stále jeden z najlepších strelcov, čo potvrdil ako amatér spolu s kolegami Petrom Alföldim a Stanislavom Babalom ziskom striebra v súťaži družstiev v minulom roku na M-SR. Teší ma, že jablko nepadlo ďaleko od stromu, úspechmi ma aj dokázal prekonať a hlavne, že sme sa mohli stretnúť v mnohých prípadoch na súťažných podujatiach. Naposledy to bolo na otvorenom krajskom šampionáte v disciplíne ĽM 60 rán v ľahu, ktorú môj syn vyhral, pred slovenským reprezentantom Marekom Mrázom a ja som si „ukradol“ bronz. My sme sa tešili, trochu starosti mali organizátori, aby napísali za naším menom správne skratku, kto je Liptai mladší a kto starší.

Ako to robíte, že mládež je stále ozdobou vášho klubu?

Vďaka Slovenskému streleckému zväzu sme mohli zriadiť Školské športové strelecké stredisko mládeže na Základnej škole J. Hollého v Šali-Veči (riaditeľ Ján Minár) na základe dosiahnutých výsledkov našich mládežníkov. Dobrý výber talentov, systematická príprava, odborné vedenie (šéftréner Ľudovít Kováč), ako aj dobrá spolupráca a vytvorené podmienky na základnej škole prinášali neustále úspechy, a tak sa naši odchovanci (Tomáš Martiška, Koloman Polgár, Klaudia Kolárovská či Miroslav Lipovský) po mládežníckych úspechoch v klubových farbách prebojovali do Strediska štátnej reprezentácie Slovenska. Aj v súčasnosti pôsobí v našom klube viacero mladých nádejí: Nina Machová, Peter Porubský, Lea Tomášková, ktorí obsadili medailové pozície na M-SR. Patrí sem najmä kadetka Erika Babíková (r. 2004), slovenská reprezentantka, účastníčka ME v Poľsku a Svetového stretnutia mladých strelcov v Nemecku. Najväčším ocenením pre nás trénerov a funkcionárov sú úspechy našich mládežníkov. Z posledných siedmich štartov na M-SR sa stal ŠSK Šaľa päťkrát najúspešnejším klubom a dvakrát sme skončili na medailovej pozícii.

Čo všetko patrí do pestrej mozaiky organizovania streleckých podujatí?

Vďaka príkladným aktivitám našich členov, ale aj mesta Šaľa a sponzorov, organizujeme najväčšie strelecké podujatia, akými sú strelecká extraliga a liga talentovanej mládeže (vzduchové zbrane), pred dvoma rokmi sme organizovali M-SR v streľbe zo vzduchových zbraní. Patrí sem taktiež Veľká cena oslobodenia Šale, 1. slovenská strelecká liga v streľbe z guľových zbraní, majstrovstvá Nitrianskeho kraja dospelých a mládeže, Memoriál Petra Krommera a ďalšie podujatia, v prevažnej miere aj so zahraničnou účasťou. Organizácia takýchto podujatí nie je ľahká, a preto patrí našim kolegom veľká vďaka.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 3. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 4. Čo zamestná mladého človeka v dobe 4.0?
 5. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 6. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 2. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 3. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 4. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 6. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 7. 26 years of providing you with essential information
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 9. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 10. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 24 071
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 14 628
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 325
 4. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 988
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 659
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 532
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 6 384
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 104
 9. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 968
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 5 781
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Ilustračné foto.

Vrábeľská radnica opäť zapojí verejnosť do monitorovania stavu komunikácií po zimnom období.

7m
Karol Karlík najradšej spomína na roky v Jihlave. Odtiaľ si "doniesol" aj manželku a syna Mattea.

Viete, prečo otec Karola Karlíka pred 13 rokmi šoféroval auto naboso z Jihlavy do Nitry?

13 h

Obchody, ktoré bývajú otvorené do 21. hodiny, zatvoria skôr.

17 h
Provizórna pristávacia plocha za vrátnicou.

Nemocnica chystá nový urgentný príjem. Pristávacia plocha príde na rad po ňom.

20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Epidemiologická situácia sa v ružomberskom okrese zhoršila. Okres Liptovský Mikuláš farbu nemení.

14 h

Ide o prvú tohtoročnú nehodu na oravských cestách, pri ktorej vyhasol ľudský život.

1. mar

Okres Prievidza je jedným z najhorších z pohľadu stavu pacientov s koronavírusom. Chorí ľudia majú často zlé priebehy ochorenia, ktoré vyústia ťažkým, až život ohrozujúcim stavom.

20 h

Počas uplynulého víkendu sa konalo ďalšie kolo skríningového testovania. Viaceré obce už zverejnili jeho výsledky.

1. mar

Už ste čítali?