NITRA. Do bankového trezoru sa dostane verejnosť. Bude v ňom archív a študovňa. Priestory, kde sídlila Všeobecná úverová banka, si prenajala Asociácia Divadelná Nitra. V druhej samostatnej časti je second hand.
Budovu na Štefánikovej 7 postavili v tridsiatych rokoch minulého storočia pre banku, za bývalého režimu bol v jednej časti Tuzex a po revolúcii kníhkupectvo.
Rekordná banková krádež
Budovu VÚB na Štefánikovej 44 preslávil zločin. Stala sa tam najväčšia banková krádež.
Zlodeji si v noci 6. januára 1996 otvorili pravými kľúčmi trezor a zobrali vyše 173 miliónov korún. Odniesli ich v štyroch taškách. Signalizačné zariadenie bolo v tom čase vyradené z prevádzky.
Rozsudok bol vynesený až sedemnásť rokov po čine. Píše sa v ňom, že odsúdení si peniaze rozdelili na päť častí. Organizátora krádeže sa zistiť nepodarilo, súd však konštatoval, že najväčší podiel na nej mal vtedajší šéf bankovej ochrany Bohuš Sloboda. Dostal najvyšší trest – 8 rokov nepodmienečne v prvej nápravnovýchovnej skupine.
Sudca povedal, že išlo o zlyhanie toho, kto mal peniaze v banke chrániť: „Vedel, že keď sa vypne signalizačné zariadenie, záznam o vypnutí sa neukáže ani v banke, ani na pulte centralizovanej ochrany na polícii.“
Medzi odsúdenými bol aj brat šéfa bankovej ochrany Igor (dostal päťročný trest) – v čase krádeže bol nitrianskym policajtom. Podľa rozsudku sa po krádeži snažil „preprať peniaze predajom obrazu, ktorý mal nájsť na povale svojej tety a skupovaním väčšieho množstva lósov“.
Krajský súd v rozsudku zohľadnil, že od spáchania krádeže uplynulo už sedemnásť rokov a obžalovaní odvtedy viedli bezúhonný život. Trest im znížil aj preto, že v súdnom konaní boli prieťahy.
Podľa neoficiálnych informácií mali zlodejov pri delení peňazí vyrušiť dvaja muži z podsvetia, ktorí im so zbraňou v ruke povedali, že peniaze sú ich a že im „vyfúkli kšeft“. Údajne im museli odovzdať polovicu sumy. (MH)
Funkcionalistická pamiatka na pešej zóne dnes patrí spoločnosti Franco Real Estates, ktorá od VÚB kúpila aj budovu pri Orbise, na Štefánikovej 44. Tam však banka zostala, časť priestorov si prenajala.
Na fasáde je umiestnený oznam o možnosti prenájmu.
V kontakte s ľuďmi
„Snažíme sa postupne obnovovať veci hlavne v interiéri v každej z našich budov a priniesť čerstvý vzduch,“ povedal Matúš Faga z Franco Real Estates.
Priestory na Štefánikovej 7 si od marca prerába nájomca – Asociácia Divadelná Nitra. Vytvorí tu kultúrny priestor s názvom bod. K7. Verí, že bude otvorený už v lete.
Asociácia predtým sídlila v Divadle Andreja Bagara, odkiaľ musela po 30 rokoch odísť, pretože DAB potrebuje priestory pre seba. Zbalila si veci do 200 banánových krabíc a tonu zbytočností odviezla na zberný dvor.
„Hľadali sme priestory, ktoré by nám umožnili rozvoj – nielen office, ale aj kontakt s ľuďmi. Nechceli sme sa uzavrieť v nejakej administratívnej budove,“ hovorí riaditeľka asociácie Darina Kárová.
Bývalá banka je ideálna voľba – nachádza sa v centre mesta a má aj svoju atmosféru a históriu. Hneď za vstupnými dverami vznikne open space, kde sa budú stretávať nielen tímy, ktoré pripravujú divadelný festival.
„Bude tu sedenie na prezentácie rôznych aktivít aj malé javisko,“ doplnila Anna Šimončičová, zástupkyňa riaditeľky festivalu.
Poloha navyše umožní, aj v tejto pandemickej dobe, organizovať vonku menšie akcie. V susedstve, na Radlinského ulici, vzniká mestské kreatívne centrum (v bývalom kine Palace), takže môžu spolupracovať na oživení pešej zóny.

So súhlasom pamiatkarov
V budove bývalej banky sa nachádzajú aj dve miestnosti, ktoré predtým slúžili ako trezor. V jednom bude archív a študovňa. Druhý je stále zamknutý.
„Vôbec nevieme, aký je veľký. Čakáme, kedy nám ho prídu otvoriť a dúfame, že tam budú ešte nejaké zlaté tehličky,“ zasmiala sa Anna Šimončičová.