„Už dávnejšie som získal informácie, že pri Galante existuje dobre fungujúce resocializačné zariadenie, ktoré chcem vidieť. Pomohli sme mu cez protidrogový fond a chceme mu pomáhať aj v budúcnosti. Na protidrogovú činnosť bude v budúcom roku vyčlenených z protidrogového fondu päťdesiat až šesťdesiat miliónov korún. Nedávno sme ešte dostali z Európskej únie pre protidrogový fond milión euro na obdobie dvoch rokov. Na ich využitie vypíšeme konkurz a môže sa o ne uchádzať každý, kto spĺňa podmienky, vrátane resocializačného zariadenia Čistý deň,“ povedal podpredseda vlády.
Riaditeľka resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante Zuzana Miková informovala prítomných, že pri jeho zakladaní pred štyrmi rokmi dala obyvateľom verejný prísľub, že ak sa vyskytne incident, ktorý spôsobí narkoman z ich zariadenia, Čistý deň zatvoria. „Ja chápem obyvateľov, že sa vtedy báli. Teraz už veľmi dobre vedia, že sa nič také nestane. V každom dome možno nájdete aspoň jednu fľašu alkoholu. V našom zariadení nenájdete nič. Okrem kávy tu žiadna návyková látka neexistuje,“ povedala riaditeľka.
Zariadenie Čistý deň v Galante – Hodoch je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2000 s cieľom poskytovať resocializačnú starostlivosť osobám závislým od nelegalizovaných drog, ako sú v súčasnosti pervitín a heroín, ale aj od alkoholu a gemblerstva.
„Momentálne tu máme osemnásť ľudí. Sme zariadenie s celoslovenskou pôsobnosťou. Máme klientov z Rožňavy, zo severu Slovenska, Považskej Bystrice, ale aj Galanťanov a Sereďanov. Základné pravidlo je také, že ten, ktorý k nám príde, musí mať motiváciu. To znamená, že je tu dobrovoľne, sám sa chce liečiť, a chce niečo robiť so svojim problémom. Predtým však musí absolvovať minimálne detoxifikačnú kúru v rámci zdravotníckeho zariadenia. Potom ho preberáme do našej starostlivosti, ktorá by mala trvať zhruba jeden až jeden a pol roka. Pokiaľ je to potrebné, je tu aj dlhšie. Niektorí naši klienti študujú na stredných, ale aj na vysokých školách. Včera som dostala SMS-ku od páru našich bývalých obyvateľov. Narodilo sa im dieťa a keď majú niečo nové, napríklad, že mu rastie zúbok, hneď sa to dozviem,“ pyšne dodala Zuzana Miková.
Na stretnutí s podpredsedom vlády v resocializačnom centre Čistý deň sa zúčastnili primátor Galanty Alexander Mézeš, riaditeľ generálneho sekretariátu výberu ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Úradu vlády SR Blažej Slabý, z ministerstva zdravotníctva Naďa Stowaserová, ktorá má na starosti centrá pre liečbu drogových závislostí, riaditeľ protidrogového fondu Miroslav Žufa, odborný garant zariadenia Čistý deň psychiater Straka, dekan Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína a Metoda v Nitre Peter Ondrejkovič, ktorý je šéfredaktorom časopisu Čistý deň a člen rady protidrogového fondu Tibor Kalmár.
Foto a text: MARIÁN MRVA