NITRA. Zvuk na monitore životných funkcií pacienta sa dá stíšiť až vypnúť. Potvrdil to na súde technik z externej firmy.

Nitrianska fakultná nemocnica ho zavolala po tom, ako na detskej jiske zomrel trojročný Sebinko. Prestal dýchať a zastalo mu srdce, alarmy sa však neozvali. Dieťa začali oživovať až po hodine.
Po incidente zavolali do nemocnice externého technika, aby skontroloval stav prístrojov. Na monitore vitálnych funkcií, ktorý bol pri lôžku pacienta, nenašiel žiadny problém, na centrálnom monitore (sestry ho majú vo svojej miestnosti) nefungoval displej.
Ak nie sú stíšené, nútia personál prísť k lôžku
„Za posledných 28 hodín som tam nenašiel žiadny záznam o životných funkciách, to sa premazáva,“ konštatoval technik. Záznam na prístroji, ktorý je pri lôžku, sa uchováva len dvanásť hodín.
Svedok vysvetlil, že personál môže na alarmoch stíšiť zvuk a v takom prípade ukazuje monitor len numerické hodnoty a krivky. Je to možné nastaviť z centrálnej stanice (vtedy je potrebný funkčný displej), aj priamo na monitore vitálnych funkcií.
Ak alarmy nie sú stíšené, vydávajú zvuk, spustí sa aj svetelná signalizácia. Toto núti personál, aby išiel k monitoru pri pacientovi. Z centrály sa dá alarm len potlačiť na dve minúty, potom sa znovu ozve.
„Hlasitosť sa dá regulovať od 0 do 100%. Ak je zvuk vypnutý, je na monitore preškrtnutý zvonček,“ povedal svedok.
Zapísali, že monitor nealarmuje
Aj táto výpoveď potvrdila, že sestry mohli vypnúť zvuk na monitoroch, hoci to nikdy nepriznali. Faktom je, že do záznamu pacienta z osudnej noci personál o 2.50 zapísal poznámku „monitor nealarmuje“.