NITRA. V Nitrianskom kraji je sedemnásť fariem s nosnicami. Štyri z nich sú klietkové. Znamená to, že sliepky sú chované za mrežami, kde si nemôžu ani roztiahnuť krídla. Denné svetlo vidia až cestou na bitúnok.
Predstavu, ako to vyzerá, si môžu ľudia urobiť v „tuneli hrôzy“ prostredníctvom fotiek a zvukovej nahrávky. Súčasťou expozície sú aj plyšové sliepky natlačené v klietkach.
Stan na pešej zóne rozložila v piatok organizácia Humánny pokrok v rámci infostánkového turné. Akcia pokračuje aj dnes od 12. do 19. hodiny.
Ľudia môžu podpísať petíciu za zákaz klietkového chovu. Na Slovensku v ňom žije viac ako 76 percent sliepok, čo je zhruba 2,4 milióna ročne.
Ukázali, čo hydinári nechcú vidieť
Zákazníci uprednostňujú najnižšie číslo
Každá prevádzkareň pre nosnice má pridelené Štátnou veterinárnou a potravinovou správou schvaľovacie číslo. Prvá číslica označuje spôsob chovu: 0 znamená ekologickú poľnohospodársku výrobu, 1 chov vo voľnom výbehu, 2 chov na podlahe a 3 chov v obohatených klietkach.
Pribúdajú zákazníci, ktorí sa pri kúpe vajec orientujú práve podľa toho, v akých podmienkach sú sliepky chované. Hovoria, že čím nižšie číslo, tým lepšie.
„Život sliepok v klietkovom chove je peklom. Je obmedzený mrežami klietok a takisto je plný zranení a bolesti. Preto sme sa rozhodli ľuďom ukázať to, čo hydinári nechcú, aby videli,” povedala Martina Kamenská, kampanierka Humánneho pokroku.
Organizácia vyčíslila, že životný priestor jednej sliepky je veľký iba ako hárok papiera formátu A4. Na bežnej klietkovej farme ich chovajú desiatky tisíc až stotisíc.